Díky projektu Otevřené brány mohou lidé navštívit církevní památky

| 18.02.2022 | Šárka Kučerová

Tiskové zprávy

Kroměříž se v letech 2022–2024 opět zapojí do projektu Otevřené brány. Kromě partnerství v projektu město schválilo také jeho spolufinancování ve formě dotace v jednotlivých letech. Na letošní rok má ve svém rozpočtu na jeho podporu částku 120 tisíc korun. „Projekt si klade za cíl zpřístupnění bohatého fondu památek církevní povahy, zejména kostelů a jejich mobiliáře. Úspěšně běží již řadu let a významně obohacuje turistickou nabídku zapojených destinací, tedy i našeho města,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.

Farnost svatého Mořice se do projektu zapojuje vždy ve dvou objektech, v kostele sv. Mořice v Pilařově ulici a v kostele sv. Jana Křtitele na Masarykově náměstí. Kroměřížská farnost Panny Marie pak v rámci projektu Otevřené brány zpřístupňuje veřejnosti kostel Nanebevzetí Panny Marie na Riegrově náměstí. Kostely jsou veřejnosti otevřené v měsících květen a září vždy o sobotách, nedělích a svátcích, v letních měsících, tedy od června do září, jsou přístupné vždy od úterý do neděle a také o státních svátcích. 

Římskokatolická farnost Panny Marie získá dotaci na rok 2022 ve výši 40 tisíc korun a Římskokatolická farnost sv. Mořice dostane na letošní rok finanční podporu ve výši 80 tisíc korun. Peníze jsou určené na honoráře průvodců, kteří jsou návštěvníkům v jednotlivých kostelích zdarma k dispozici.

Projekt Otevřené brány každoročně nabízí možnost navštívit a seznámit se s historií a zajímavostmi významných sakrálních památek v celém Zlínském kraji. Kromě jednotlivých měst se na jeho financování podílí také Zlínský kraj.

Sdílejte článek

Tisknout článek