Děti z prvního stupně základních škol cvičí pro zdravá záda

| 20.11.2017 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Školáci z Kroměříže od letošního podzimu pracují na tom, aby se vyhnuli jedné z civilizačních nepříjemností dneška – bolavým zádům. Do cvičení určeného žákům prvního stupně základních škol se zapojily ZŠ Slovan, ZŠ Zachar, ZŠ Komenského a ZŠ U Sýpek. „Aktivita je součástí Zdravotního plánu města, který by měl přispět ke zlepšení zdravotního stavu obyvatel,“ uvedl místostarosta Pavel Motyčka.

Učitelé zmíněných základních škol absolvovali workshopy s fyzioterapeutkou. „Získali teoretické znalosti i praktické dovednosti tak, aby mohli se školáky cvičit s využitím overballů, speciálních míčů určených pro cvičení,“ popsala Dagmar Velísková, koordinátorka projektu Zdravé město Kroměříž, místní Agenda 21. Overbally školákům poskytla radnice.

Ze studie Státního zdravotního ústavu o zdraví dětí v loňském roce vyplývá, že 42 procent dětí má vadné držení těla (pětiletých 25 procent a třináctiletých přes 50 procent). U 23 procent dětí se projevila svalová nerovnováha v oblasti krku a ramen, to jest předsunutí ramen. Kulatá záda byla zjištěna u 14 procent a porucha zakřivení páteře u 13 procent dětí.

Odborníci sledovali 5130 dětí v péči 46 pediatrů v patnácti městech České republiky. Podle studie pravidelně a organizovaně sportuje 54 procent dětí, v průměru čtyři hodiny týdně. Naopak dvacet procent dětí nemá žádnou pohybovou aktivitu. Bolesti páteře trápí podle dostupných údajů 80 procent dospělých a tři čtvrtiny dětí, ročně potřebuje léčbu kvůli páteři či kloubům 1,5 milionu korun.

Zdravotní plán je součástí strategické dokumentace města. Vychází z reálných finančních a organizačních možností města ve smyslu intervencí pro zdraví občanů a také z reálných možností všech partnerů, kteří budou jednotlivé aktivity plánu realizovat a kteří se na vytváření plánu podíleli. Cvičení pro zdravá záda je první z aktivit, která se na základě zdravotního plánu realizuje.

Sdílejte článek

Tisknout článek