Děti vysázely na Švabinského nábřeží stromky náhradou za stromy zničené vandalem

| 26.10.2018 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Žáci Základní školy Zámoraví vysázeli na Švabinského nábřeží šest nových stromů. Tři lípy a tři jerlíny nahradily původní vzácné stromy, které v uplynulých měsících zničil neznámý vandal. Město muselo šest lip, které uschly, z bezpečnostních důvodů pokácet. Vznikla mu škoda 1,8 milionu korun. Případem se zabývá policie.

Sázení stromů bylo vyvrcholením celoškolního projektu k 100. výročí vzniku Československé republiky. „Přejeme si, aby okolí naší školy v dalších letech jen vzkvétalo a nestalo se znovu terčem dalšího vandalství. Byla by to velká škoda, vždyť stromy potřebuje ke svému životu každý z nás,“ poznamenala zástupkyně ředitele ZŠ Zámoraví Ivana Uherková.

Nové stromky nahradily lípy, z nichž čtyři byly vysoké kolem dvaceti metrů, pátá měla 13 metrů a poslední strom byl vysoký pět metrů. Všechny stromy byly dlouhodobě perspektivní, některé zde rostly již od počátku minulého století. Podle Martina Posoldy, který má na starost městskou zeleň, byly stromy poškozeny záměrně. Na každém bylo několik vývrtů ve spodní části kmenů. Do dřeva byla podle Posoldy pravděpodobně v únoru či v březnu letošního roku aplikována nějaká toxická látka.

Sdílejte článek

Tisknout článek