Den uniformovaných sborů připomene sté výročí vzniku samostatné republiky

| 27.09.2018 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Sté výročí vzniku samostatné republiky i další osmičková výročí budou hlavním motivem Dne uniformovaných sborů, jehož pátý ročník se v sobotu 6. října koná v Kroměříži. Největší přehlídka svého druhu ve Zlínském kraji je každoročně setkáním fandů nejen vojenské, policejní a hasičské historie a současnosti, ale i oslavou činnosti všech uniformovaných složek, které historicky i dnes na našem území působí. Akci pořádá město Kroměříž, skupina historického šermu Biskupští manové z Kroměříže a Technické muzeum v Brně pod záštitou Ministerstva obrany ČR.

„Základem setkání je vojenská tradice, která v Kroměříži sahá až do dob Marie Terezie. Snažíme se ale popularizovat činnost i dalších uniformovaných složek, jako jsou hasiči, policie či celní správa. A protože v Kroměříži aktivně funguje několik historických skupin a spolupořadatelem je Technické muzeum v Brně, máme jedinečnou příležitost ukázat v atraktivním podání činnost složek napříč dějinami,“ uvedl starosta Jaroslav Němec (nezávislý).

Letošní sté výročí vzniku samostatného Československa je navíc jedinečnou příležitostí připomenout významné milníky naší novodobé historie. „Připraveny máme scénické ukázky vítání T. G. Masaryka legionáři a Sokoly v roce 1918, mobilizace v roce 1938 se zapojením Stráže obrany státu při ochraně hranic, ukázky invaze vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 i studentských demonstrací v roce 1988. Chtěli bychom si ale připomenout i opožděný návrat příslušníků RAF, kteří se z politických důvodů nemohli vrátit domů bezprostředně po konci 2. světové války, ale až v polovině srpna 1945,“ přiblížila hlavní témata akce Jitka Hozová z pořadatelské skupiny Biskupští manové.

Do akce se zapojí i Klub policejní historie Brno, který je jednou ze sekcí kruhu přátel Technického muzea v Brně. V Kroměříži přiblíží události konce roku 1918 v pohraničí nově vzniklého Československa, a to zejména v minulosti opomíjené boje na Těšínsku s Polskem a na Slovensku s Maďarskem v roce 1919. Představí i unikátní sbírkové předměty zapůjčené z Vojenského historického ústavu Praha. „Jedná se o 8 cm polní kanón vzor  05/08 – tento typ kanónu se podílel na bojích na Slovensku v roce 1919. Mimo výrobky škodových kanónů bude ukázán i těžký kulomet Schwarzlose, který měla ve výzbroji rakousko-uherská armáda i následně Československá armáda,“ uvedla mluvčí Technického muzea v Brně Šárka Motalová.

Hlavní letošní novinkou je už samotné dějiště akce, která se stěhuje na kroměřížské sportovní letiště. „Díky tomu máme k dispozici dostatek prostoru pro akční dynamické ukázky a navíc můžeme do přehlídky zapojit i leteckou techniku. K vidění budou například historické letouny Tigger Moth, replika letounu Spitfire Mk. IX, AN 2 i několik menších strojů místního leteckého klubu,“ doplnil vedoucí radničního odboru kultury a cestovního ruchu Pavel Zrna. Přímo ve vzduchu návštěvníci uvidí Air show modelářů z Rakovníka.

Celodenní přehlídka však i nadále zůstává věrná prezentaci pozemní techniky, výzbroje i výstroje a zahrnuje statické i dynamické ukázky. Těšit se můžete na profesionální i dobrovolné hasiče, státní i městské policisty, prezentaci Celního úřadu pro Zlínský kraj, jízdní ukázky vozidel Technického muzea v Brně i soukromých sběratelů. Velkým lákadlem budou jízdy pásové techniky, jako jsou například bojové vozidlo pěchoty BVP 1, tank Praga AH IV, obrněné obojživelné průzkumné vozidlo BRDM, pásový obrněný transportér Brencarrier, dále vozy Tatra 805, Tatra 813, UAZ, Praga V3S v různých variacích, motocykl URAL sidecar a mnoho dalšího. A tak jako v minulých letech bude k vidění i technika 74. lehkého motorizovaného praporu Armády ČR z Bučovic.

Prezentovat se v Kroměříži bude i celá řada dalších složek a spolků, jako jsou například o. s. Kroměřížská dráha, Klub policejní historie Brno, Sbor dobrovolných hasičů Kroměříž, KVH 43. pěší pluk Brno, KVH ČSLA Kroměříž, Klub historických cyklistů, KVPH klub voj. a polic. historie Československo, Spolek přátel odboje, KVH 45 Brno, Policejní historická společnost,  Sbor uniformovaných ostrostřelců Kroměříž, Aktivní zálohy Zlín a další.

Připraven bude i historický autobus s okružními jízdami, vystoupení Klubu elegantních dam, replika obrněného automobilu Želva, replika kanónu proti útočné vozbě, divadelní vystoupení spolku SPG Brno s názvem Rytíři nebes a chybět nebudou ani stánky s tematickým programem a samozřejmě dobré občerstvení.

Sdílejte článek

Tisknout článek