Den uniformovaných sborů navštívilo rekordních 15 tisíc lidí

| 07.10.2023 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Devátý ročník Dne uniformovaných sborů si dnes na kroměřížském letišti nenechalo ujít rekordních zhruba 15 tisíc návštěvníků. Přilákala je moderní i historická technika a také ukázky činnosti policistů, hasičů, vojáků i členů klubů vojenské historie. „Letošní rok je pro Kroměříž významný, neboť si připomínáme 760 let od okamžiku, kdy biskup Bruno ze Schauenburku povýšil tehdejší osadu na město. Připomněli jsme si to netradiční částí programu v podobě rytířského turnaje, který nás symbolicky vrátil do této doby,“ uvedl starosta Tomáš Opatrný.

Podle Evžena Petříka, předsedy spolku Biskupští manové z Kroměříže, který akci spolupořádal, se na vysoké návštěvnosti kromě příznivého počasí podepsal právě pestřejší program připravený kvůli výročí města. Kromě zmíněného klání rytířů to byla například i připomínka bojů o Kyjev a u Zborova i návrat do třicetileté války v podobě scénky Švédové před Kroměříží.

Návštěvníci si mohli prohlédnout i rozmanitou techniku z různých období, například tank T-34 a originály i repliky letadel z druhé světové války včetně Boeingu z roku 1940. K vidění byla také bojová vozidla pěchoty, hasičské stříkačky, policejní vozidla i dynamické scénky. Armáda České republiky představila americké pozorovací drony, hasiči ukázku zásahu u dopravní nehody, vojáci, policisté a celníci předvedli práci psovodů a jejich čtyřnohých pomocníků.

Na přípravě Dne uniformovaných sborů se podílejí Dům kultury v Kroměříži, město Kroměříž, zmíněný spolek Biskupští manové z Kroměříže a Technické muzeum v Brně. Akce se konala pod záštitou Ministerstva obrany ČR. Den uniformovaných sborů patří mezi největší tuzemské přehlídky práce a vybavení armády, policie, hasičů, celníků či klubů vojenské historie.

Další fotografie


Sdílejte článek

Tisknout článek