Den architektury připomene kroměřížského rodáka Karla Pragera

| 21.09.2023 | Šárka Kučerová

Tiskové zprávy

Již potřinácté se v České republice i na Slovensku koná festival Den architektury. Stovky akcí pro veřejnost se budou konat v týdnu od 29. září do 5. října v celkem 135 městech. Také Kroměříž se zapojí do programu. Pro zájemce je na středu 4. října připravena procházka městem od rodného domu architekta Karla Pragera a následovat bude vernisáž výstavy jeho prací ve vestibulu radnice, kterou připravilo město Kroměříž.

„Letošní ročník festivalu se zaměřuje na výjimečná konstrukční řešení jak v historické architektuře, tak i v architektuře 19. – 21. století a s tím související významné osobnosti, jimiž jsou český barokní architekt Blažej Santini-Aichel a architekt Karel Prager, jeden z nejvýraznějších představitelů poválečné architektury u nás,“ uvedla architektka města Radmila Vraníková, která povede procházku městem a architekta Pragera a jeho dílo představí.

Procházka 4. října bude zahájena v 15 hodin na Masarykově náměstí u domu, kde se Prager před 100 lety narodil a v němž dnes sídlí papírnictví. Účastnící se přesunou na městský hřbitov, kde je významný architekt pochován v rodinném hrobě. Vzhledem k tomu, že se v Kroměříži nenachází žádná z jeho staveb, bude procházka zakončena v 17 hodin vernisáží výstavy představující jeho prací ve foyer budovy městského úřadu na Velkém náměstí.

„Architektura čistých forem tohoto významného zastánce technologické moderny upřednostňuje především ocelové konstrukce a sklo. U jeho realizací je zřejmá tendence k modernistické západní architektuře šedesátých let, což potvrzují jeho nejvýznamnější díla, mezi něž patří budova Federálního shromáždění nebo například Nová scéna Národního divadla,“ doplnila Vraníková.

Více informací a program všech akcí je k dispozici na www.denarchitektury.cz

Sdílejte článek

Tisknout článek