Dárci krve pomáhají zachraňovat lidské životy, zaslouží ocenění a respekt

| 23.10.2023 | Šárka Kučerová

Tiskové zprávy

Oblastní spolek Českého červeného kříže Kroměříž ocenil bezpříspěvkové dárce krve z kroměřížského okresu, kteří mají na svém kontě 20 a více odběrů. Ti na slavnostním setkání v sále Klubu Starý pivovar převzali medaile a zlaté kříže a také dárky. K ocenění a poděkování za záslužnou činnost, které zdravotníkům pomáhá zachraňovat lidské životy, se připojilo také město Kroměříž. „Chtěl bych vám všem dárcům poděkovat za to, že se dokážete podělit o část svého těla. Je zvláštní, že darujete krev, ani nevíte komu, kdo v sobě nosí vaši krev, komu jste díky své nezištnosti pomohli, zachránili zdraví nebo dokonce třeba život. Uvědomuji si – a věřím, že i ostatní – že vaše činnost je velmi důležitá a moc si jí vážím. Děkuji,“ řekl místostarosta Pavel Motyčka, který byl jedním z předávajících ocenění.

Celkem bylo na slavnostním setkání oceněno 140 dárců, kteří nenahraditelnou životodárnou tekutinu dávají bez nároku na odměnu. Ti převzali Stříbrné (za 20 odběrů) a Zlaté (za 40 odběrů) medaile Prof. MUDr. Jana Janského. Uděleny byly rovněž Zlaté kříže Českého červeného kříže 3., 2. a 1. třídy za 80, 120 a 160 doposud uskutečněných odběrů. Oceněni byli také dárci se stovkou odběrů „na kontě“. Dárci žijící v Kroměříži a jejích místních částech pak kromě oficiálních ocenění dostali také dárek od města Kroměříže.

„Ráda bych vyjádřila svůj dík všem, kteří mají tak široké srdce, že opakovaně darováním krve pomáhají. Samozřejmě nezapomínáme ani na ty, kteří doposud nemají tak velký počet odběrů, nebo na ty, kteří krev darovali poprvé. Bronzovou medaili Prof. MUDr. Jana Janského za desetkrát darovanou krev přebírají dárci přímo na transfúzním oddělení, stejně jako odznak ve tvaru krůpěje krve určený prvodárcům,“ upřesnila ředitelka Oblastního spolku Českého červeného kříže Kroměříž Alice Juračková.

Oceňování bezpříspěvkových dárců krve Českým červeným křížem má za cíl zvýšit společenskou vážnost bezpříspěvkového dárcovství i samotných dárců. Dárcům krve a krevní plazmy je věnován celý letošní rok v Kroměřížské nemocnici. Tady připravili projekt s názvem O kapku lepší rok, jehož podstatou je poděkování velmi silné dárcovské základně, která pacienty nemocnice vždy podržela. Zároveň má celá kampaň za cíl ukázat, jak potřební dárci krve a plazmy jsou a že jsou na transfúzním oddělení velmi vítáni.

Další fotografie


Sdílejte článek

Tisknout článek