Cyklus zaměřený na český bigbít představí Luboše Pospíšila, Ivana Hlase, Oskara Petra a Progres 2

| 03.12.2020 | Šárka Kučerová

Tiskové zprávy

Dům kultury v Kroměříži připravil na rok 2021 projekt, který diváky provede českou bigbítovou scénou a představí jim některé kapely a osobnosti, které od 60. let minulého století až do současnosti spolutvořily obraz domácí muziky. „Série čtyř koncertů nazvaná příznačně Starý dobrý „BIGBÍT“ přivede do Kroměříže známá jména a připomene doby a písničky pro někoho možná zapomenuté, pro mnoho jiných stále živé. Věřím, že projekt znovu rozproudí kulturní dění ve městě,“ řekla místostarostka Daniela Hebnarová.

Cyklus zahájí v úterý 2. února 2021 v Klubu Starý pivovar koncert skupiny 5P Luboše Pospíšila. Čerstvý sedmdesátník začal svou hudební pouť v roce 1969 v populárním C&K Vocalu, souběžně vystupoval i sám s kytarou. Spolupracoval postupně s významnými hudebníky jako Bohumil Zatloukal (ex-Jasná páka), David Koller (Lucie) nebo Michal Pavlík (Čechomor), s členy Hudby Praha, účinkoval i v na čas obnoveném Blue Effectu. V současné době vystupuje s velkým úspěchem s výrazně mladšími muzikanty pod obnovenou značkou 5P.

Dubnový koncert cyklu bude ve čtvrtek 29. dubna 2021 patřit kapele Progres 2. Skupina muzikantů kolem Pavla Váně a Zdeňka Kluky prošla dlouhou cestou. Kapela hrála pod roku 1968 pod názvem The Progress Organization, v 70. letech se změnila na Progres 2. Před dvěma lety oslavila 50. výročí založení a 40 let od projektu Dialog s vesmírem, který je považovaný za první rockovou operu u nás. Na svém kontě má posluchači a odborníky ceněné desky Barnodaj - Mauglí, Dialog s vesmírem, Třetí kniha džunglí, Mozek.

V pátek 8. října 2021 přijede do Kroměříže IVAN HLAS Trio, aby vystoupilo v Hudebním sále Domu kultury. Sestava fungující kolem písničkáře Ivana Hlase vyniká především virtuózní hrou na akustické nástroje. Skladatel, zpěvák a kytarista Ivan Hlas, kytarista Norbi Kovács a violoncellista Jaroslav Olin Nejezchleba nejsou žádnými hudebními nováčky. Jejich hudba má široký záběr od hospodského blues, městských balad, přes rokenrol, až po melodie etnické hudby.

Celou sérii završí v pátek 19. listopadu 2021 v sále Klubu Starý Pivovar Oskar Petr Band a jejich koncertní program Vzpomínka na Marsyas. Přední čeští muzikanti v čele s hitmakerem Oskarem Petrem přivezou perly z prvního období Marsyas jako Zmrzlinář, Dům z obilí, Dívka z plakátu, Břímě, Hrnek, Dětský šaty, Slunce a déšť a další a doplní je těmi nejlepšími „oskarovkami“, které si přirozeně odzpívá autor osobně.

„Závazné on-line rezervace na vstupenky jsou možné už od 1. listopadu 2020 přímo na pokladnách v Domě kultury a Expozici Karla Kryla od čtvrtka 3. prosince 2020, od pondělí 7. prosince 2020 také v kině Nadsklepí. Samotný prodej bude možný v lednu příštího roku, kdy podle protiepidemické stupnice PES bude Česká republika na druhém nebo prvním stupni. Cena vstupenky je 250 a 290 korun,“ upřesnil ředitel Domu kultury v Kroměříž Pavel Sedláček.

Sdílejte článek

Tisknout článek