ČNB vydala zlatou minci, která připomíná nejvýznamnější kroměřížské památky

| 30.05.2023 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Česká národní banka (ČNB) dnes v prostorách Arcibiskupského zámku představila zlatou minci s motivy Městské památkové rezervace Kroměříž. Na nově vydané minci jsou ztvárněny motivy historického jádra města a také komplexu zdejšího zámku a zahrad, který je zapsaný na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. „Pro naše město je to prestižní počin a významná událost, která bude zároveň připomínkou letošních 760 let města Kroměříže,“ poznamenal starosta Tomáš Opatrný.

Zleva stojí hejtman Zlínského kraje Radim Holiš, guvernér ČNB Aleš Michl a starosta Kroměříže Tomáš Opatrný.

Historické jádro Kroměříže a Arcibiskupský zámek se zahradami se staly předlohou pro v pořadí již pátou zlatou minci ČNB z cyklu Městské památkové rezervace. „Kroměříž je město s bohatou obchodní, kulturní, diplomatickou a církevní historií, jejíž duch se zde zachoval dodnes. Největší architektonické poklady tohoto města jsou ode dneška umělecky ztvárněny na naší zlaté minci, která doplňuje řadu mincí a medailí vyražených ve zdejší mincovně před několika staletími,“ uvedl guvernér ČNB Aleš Michl.

Mince v nominální hodnotě pět tisíc korun je ode dneška v prodeji u smluvních partnerů ČNB, viz odkaz na webu ČNB. ČNB vydává 15 000 kusů mincí. „Nominální hodnota mince pět tisíc korun není totožná s prodejní cenou. Ta je výrazně vyšší a zohledňuje mimo jiné aktuální cenu zlata a náklady spojené s výrobou,“ doplnila mluvčí ČNB Petra Krmelová.

Nejnovější zlatou minci s koláží nejvýznamnějších architektonických staveb tohoto města na Hané pro ČNB navrhla Karolína Kučerová, obě strany přitom propojila detailem Květné zahrady. Lícní straně pětitisícikoruny dominují sloupy z kolonády v Květné zahradě, které doplňují figury heraldických zvířat z velkého státního znaku ČR a jejich stíny. Na rubové straně jsou zobrazeny kostel Nanebevzetí Panny Marie, kostel sv. Mořice, kroměřížský zámek a uprostřed mincovního pole rotunda umístěná v Květné zahradě.

Česká národní banka vydává edici zlatých pamětních mincí Městské památkové rezervace v nominální hodnotě 5000 Kč od roku 2021. Prozatím se mincemi z cyklu mohou pochlubit města Cheb, Jihlava, Mikulov a Litoměřice. Šestá mince v pořadí připomene letos v říjnu nejvýznamnější památky Hradce Králové.

 

Zlatá mince město Kroměříž

Hmotnost – 15,55 gramů

Průměr – 28 milimetrů

Ryzost zlata – 999,9

Vydáno kusů – 15 000

 

Zpracováno s využitím tiskové zprávy ČNB

Další fotografie


Sdílejte článek

Tisknout článek