Chovatelé ohlásili na radnici celkem 22 domácích prasat

| 01.02.2018 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Chovatelé z Kroměříže a místních částí města ohlásili na radnici celkem 22 domácích prasat. „Na městě je registrovalo 11 chovatelů,“ uvedla vedoucí radničního odboru životního prostředí Božena Ševčíková. Opatření nařídila Státní veterinární správa kvůli zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat. Radnice soupis předá krajské veterinární správě.

Chovatelům, kteří domácí prasata neohlásí, hrozí pokuty. Fyzickým osobám může být uložena sankce až do 50.000 korun, právnickým osobám nebo podnikajícím fyzickým osobám pak až do výše dvou milionů korun. Opatření se vztahuje na celý Zlínský kraj. Netýká se velkých hospodářských chovů, které svá zvířata registrují povinně.

Africký mor prasat není nebezpečný pro člověka, kromě divočáků však zabíjí i domácí prasata. Tato nebezpečná nákaza se objevila v České republice poprvé loni v červnu, kdy byla na okraji Zlína nalezena první dvě uhynulá zvířata. Dosud veterináři evidují 216 případů, kdy byl u uhynulého, uloveného či odchyceného divočáka v okrese Zlín potvrzen africký mor prasat.

Sdílejte článek

Tisknout článek