Chovatelé domácích prasat musí nahlásit své chovy na radnici

| 23.01.2018 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Chovatelé domácích prasat z Kroměříže a místních částí města musí do 31. ledna na radnici ohlásit své chovy. Nařídila to Státní veterinární správa. Opatření bylo přijato kvůli zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat. „Soupis všech hospodářství s chovem prasat bude do 7. února předán krajské veterinární správě,“ uvedla vedoucí radničního odboru životního prostředí Božena Ševčíková.

Na odboru životního prostředí přijímá informace o chovu domácích prasat referent Martin Liška, a to prostřednictvím e-mailové adresy martin.liskamesto-kromeriz.cz nebo na telefonních číslech 573 321 327 nebo 573 321 326. „Je třeba uvést jméno a adresu chovatele, kontaktní osobu, adresu chovu, u registrovaných hospodářství registrační číslo, počet prasat a telefonický i e-mailový kontakt na chovatele,“ dodala Ševčíková.

Chovatelům, kteří domácí prasata neohlásí, hrozí pokuty. Fyzickým osobám může být uložena sankce až do 50.000 korun, právnickým osobám nebo podnikajícím fyzickým osobám pak až do výše dvou milionů korun. Opatření se vztahuje na celý Zlínský kraj.

Africký mor prasat není nebezpečný pro člověka, kromě divočáků však zabíjí i domácí prasata. Tato nebezpečná nákaza se objevila v České republice poprvé loni v červnu, kdy byla na okraji Zlína nalezena první dvě uhynulá zvířata. Dosud veterináři evidují 213 případů, kdy byl u uhynulého, uloveného či odchyceného divočáka v okrese Zlín potvrzen africký mor prasat.

Sdílejte článek

Tisknout článek