Cesty okolo duše spisovatele a cestovatele Josefa Formánka

| 24.03.2023 | Šárka Kučerová

Tiskové zprávy

O pití i nepití, o okamžiku rozhodnutí, o cestách okolo světa i vlastní duše, o pokoře a laskavosti jako pokojné cestě životem… O tom všem bude hovořit spisovatel a cestovatel Josef Formánek v rámci svého povídání s názvem Cesty okolo duše a světa. Autorský večer plný čtení, vyprávění a promítání zajímavých záběrů se uskuteční ve čtvrtek 20. dubna v sále Klubu Starý pivovar od 18. hodiny. „Josef Formánek při svých besedách mluví nejen o cestování a zážitcích, ale i o sobě, o svých problémech a jejich řešení. Jeho povídání může být návodem pro ty, kteří se stejně jako on potýkají s nástrahami života,“ řekl radní Jiří Kašík.

Formánek zavede diváky do indonéského pralesa za přírodními lidmi, do léčebny mezi alkoholiky, za tichem afrických plání, k tajemství víry či za magickou polární září... Tedy na místa a za zážitky, které sám zná, které prožil a které změnily jeho náhled na svět a na život. Kromě povídání se mohou návštěvníci akce těšit na autorské čtení, promítání filmů a diapozitivů, povídání o tropickém deštném pralese na ostrově Siberut, tamních přírodních lidech a šamanech, mezi nimiž cestovatel strávil více než rok. Atmosféru a kouzlo večera doplní cestovatel hrou na kalimbu a tibetskou mísu a třeba i zapálením vonných tyčinek. Jako host vystoupí písničkář Tadeáš Jezbera.

Josef Formánek je autorem mnoha knih, například Létající jaguár, Mluviti pravdu, Umřel jsem v sobotu, Syn Větru a Prsatý muž, Dvě slova jako klíč, Kniha o tichu. Jeho knižní debut Prsatý muž a zloděj příběhů se setkal s obrovským úspěchem u čtenářů, prodalo se ho přes sto deset tisíc výtisků. O svém boji s alkoholem napsal knihu Úsměvy smutných mužů, podle které natočil režisér Dan Svátek v roce 2019 stejnojmenný film. Formánek je spoluzakladatelem geografického časopisu Koktejl. Stál též u zrodu časopisů Oceán, Everest, Fénix a dalších.

Další fotografie


Sdílejte článek

Tisknout článek