Cestovatelské přednášky provedou Kroměřížany Evropou i zámořím

| 28.12.2022 | Šárka Kučerová

Tiskové zprávy

Cyklus Procestujte svět s Domem kultury zavede návštěvníky za první čtyři měsíce roku 2023 za medvědy do Kanady, do Číny plné protikladů, po evropských sopkách i do Rumunska – země moře i hor, zimy i léta. „S oblíbeným cyklem cestovatelských besed a jeho protagonisty mohou zájemci putovat po zemích, kam by se velmi často sami nevydali, a poznat končiny, které by zřejmě sami neprobádali. Cestovatelé je mohou svým vyprávěním, fotografiemi a záběry inspirovat k vlastnímu putování,“ řekl ředitel Domu kultury Pavel Sedláček.

Seriál cestovatelských besed odstartuje 11. ledna přednáška Kanada. Za medvědy a úžasnými scenériemi vezme návštěvníky cestovatel Tomáš Hájek. Kanada je prý snem každého cestovatele, který miluje divokou přírodu – nekonečné lesy plné divokých zvířat, monumentální kopce, ledovce, vodopády a jezera s vodou kouzelných barev. Za vidění stojí i kanadská velkoměsta, ne nadarmo se Vancouver, Calgary nebo Toronto umisťují mezi městy s nejvyšší kvalitou života na světě.

Únorové povídání zavede zájemce do Číny. Jakub Venglář představí ve čtvrtek 9. února velkou a bláznivou zemi. Najdou se tu klidná a tichá místa, kde odtikávají poslední okamžiky poklidné existence bez masového turismu, i oblasti, kde je třeba bojovat o svůj kousek vyhlídky. A místa, kde rostou nové mrakodrapy, dálnice nebo hotely, kam se oko podívá, a nic není překážkou. V „Říši středu“ se dá najít všechno, po čem srdce cestovatele touží, a také spousta věcí, o kterých je lepší ani neslyšet.

Dalším dílem cestovatelské skládačky je beseda s Janem Vlasákem na téma Rumunsko. Ve čtvrtek 2. března mohou zájemci zamířit na jihovýchod Evropy. Slovy cestovatele Jana Vlasáka: „Za bolševika jsme za železnou oponu pronikali hodně zřídka. Ale i před ní se dal prožít zajímavý vandr. Balkán nikdy nezklamal. Jezdili jsme tam v létě, v zimě, do hor, k moři i do měst. Že je tam nebezpečno? Nefungují služby? Takovým řečem jsem se smál už tenkrát…“

Po sopkách Evropy provede Kroměřížany ve středu 15. března Jan Husák. A protože je kontinentální Evropa na aktivní sopky skoupá, vydá se na dobrodružnou cestu po vulkanických ostrovech evropských států. Prostřednictvím přednášky navštíví zájemci italské sopky Etnu a Stromboli, islandské Kraflu a Eyjafjallajökull i vulkány Teide a Cumbre Vieja na španělských Kanárských ostrovech. 

Cestovatelský cyklus uzavře v sobotu 1. dubna Mezinárodní filmový festival Expediční kamera 2023 - největší cestovatelská a outdoorová akce v České republice. Tento unikátní projekt přinese nejlepší filmy sezóny z celého světa i novinky z domácí produkce.

„Jednotlivé besedy se uskuteční v sále Klubu Starý pivovar vždy v 18 hodin, filmový festival, který cyklus zakončí, proběhne v kině Nadsklepí,“ doplnil Sedláček.

Sdílejte článek

Tisknout článek