Cenu města Kroměříže za letošní rok obdrží Stanislav Kratochvíl

| 11.12.2020 | Šárka Kučerová

Tiskové zprávy

O laureátovi Ceny města Kroměříže za rok 2020 rozhodli na svém posledním letošním jednání zastupitelé města. Stal se jím Stanislav Kratochvíl. „Pan profesor Kratochvíl je celosvětově známý a uznávaný psycholog a jeho jméno je spjato s Psychiatrickou nemocnicí v Kroměříži, kde pracoval šedesát let. Zasloužil se nejen o rozvoj oboru, jemuž se celý život věnoval, a zmíněného zdravotnického zařízení, ale také o zviditelnění a propagaci města Kroměříže,“ řekla místostarostka Daniela Hebnarová.

Cena města je každoročně udělována osobnosti za podstatný přínos rozvoji města, za jeho propagaci a reprezentaci. Zastupitelé letos vybírali z celkem devíti nominovaných osobností. Prof. PhDr. Stanislav Kratochvíl, CSc. je významnou osobností české psychoterapie, klinické psychologie a hypnoterapie. Pracoval v Kroměřížské psychiatrické nemocnici již od dob studií v polovině minulého století až do roku 2017. Založil takzvanou „kroměřížskou psychoterapeutickou školu“ včetně specializovaného oddělení pro léčbu neurotických poruch, vychoval desítky psychologů, získal řadu mezinárodních ocenění, účastnil se mnoha zahraničních stáží, akademicky a vědecky působil na univerzitách v Brně a Olomouci.

Za loňský rok získala Cenu města Kroměříže pedagožka Zdeňka Skaličková. V roce 2018 byl za svou celoživotní aktivitu v oblasti amatérské umělecké činnosti oceněn Josef Olišar. Za rok 2017 cenu získala Jitka Dvořáková, bývalá místostarostka, pedagožka, ředitelka základní školy a předsedkyně Klubu UNESCO Kroměříž. O rok dříve zastupitelé ocenili učitele dějepisu kroměřížského gymnázia Evžena Petříka, člena několika organizací zaměřených na vojenskou historii, který se podílí na řadě kulturních akcí ve městě. Za rok 2015 obdržela cenu předsedkyně Klubu UNESCO Kroměříž Eva Nováková, za rok 2014 Sylviane Brazillierová z francouzského partnerského města Chateaudun a za rok 2013 bývalý ředitel místního zámku a zahrad Antonín Lukáš. Vůbec prvním držitelem byl v roce 2009 učitel a sbormistr pedagogické školy Jan Štěpánek, o rok později cenu obdržel jazzový skladatel a trumpetista Jaromír Hnilička. Za rok 2011 ji zastupitelé udělili lékaři a dlouholetému předsedovi Sdružení přátel Kroměříže v Praze Josefu Kvapilíkovi a za rok 2012 cenu dostal koncertní mistr a dlouholetý pedagog Karel Janeček.

Další fotografie


Sdílejte článek

Tisknout článek