Cenu města Kroměříže obdrží pedagožka Zdenka Skaličková

| 06.12.2019 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Cenu města Kroměříže za rok 2019 obdrží Zdenka Skaličková, pedagožka, která se celý svůj život zabývá prací s mládeží a seniory. Letos sedmadevadesátiletá dáma působila do svých 75 let ve školství, je zakládající členkou Centra pro seniory Zachar, spolupracuje s Klubem UNESCO Kroměříž a podílí se na organizaci besed a odborných přednášek pro seniory.

V únoru 1948 se zúčastnila legendárního pochodu studentů na Pražský hrad na podporu prezidenta Edvarda Beneše. Z vysoké školy byla následně vyloučena. Pracovala poté ve zvláštní škole v Jeseníku a po návratu do Kroměříže v základní škole při nemocnici, ve zvláštní škole a v pedagogicko-psychologické poradně. V roce 1990 byla plně rehabilitována.

„Paní Skaličková je stále činorodá a zajímá se o všechno nové. Všechny své aktivity zvládá s elánem a energií sobě vlastní,“ uvedla místostarostka Daniela Hebnarová. Skaličková byla mezi prvními lidmi, kteří v tuzemsku začali s trénováním paměti u seniorů. Aktivní je stále, pomáhá s výchovou svých pravnuček a snaží se o zpříjemnění všedních dnů svých vrstevníků v Domově pro seniory U Kašny.

Na Cenu města bylo letos nominováno sedm osobností. Vítězka ji obdrží při vhodné příležitosti, která ještě nebyla stanovena. Ocenění zahrnuje certifikát a odměnu deset tisíc korun. Skaličková cenu získá jako jedenáctá osobnost v pořadí. Zastupitelstvo ji uděluje jednou ročně za podstatný přínos pro město v různých oblastech lidské činnosti a za činy hodné občanské pozornosti.

Za rok 2018 ji obdržel Josef Olišar, organizátor kulturních akcí, folklorista a divadelník. Patřil mezi zakladatele Rady amatérské umělecké činnosti, kterou 25 let vedl jako předseda. Za rok 2017 cenu získala Jitka Dvořáková, bývalá místostarostka, pedagožka, ředitelka základní školy a někdejší předsedkyně Klubu UNESCO Kroměříž.

O rok dříve zastupitelé ocenili učitele dějepisu kroměřížského gymnázia Evžena Petříka, který je členem několika organizací zaměřených na vojenskou historii a který se podílí na řadě kulturních akcí ve městě. Za rok 2015 obdržela cenu předsedkyně Klubu UNESCO Kroměříž Eva Nováková, za rok 2014 Sylviane Brazillierová z francouzského partnerského města Chateaudun a za rok 2013 bývalý ředitel místního zámku a zahrad Antonín Lukáš.

Vůbec prvním držitelem byl v roce 2009 učitel a sbormistr pedagogické školy Jan Štěpánek, o rok později cenu obdržel jazzový skladatel a trumpetista Jaromír Hnilička. Za rok 2011 ji zastupitelé udělili lékaři a dlouholetému předsedovi Sdružení přátel Kroměříže v Praze Josefu Kvapilíkovi a za rok 2012 cenu dostal koncertní mistr a dlouholetý pedagog Karel Janeček.

Sdílejte článek

Tisknout článek