Cenu města Kroměříže obdrží organizátor kulturních akcí Josef Olišar

| 07.12.2018 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Cenu města Kroměříže za rok 2018 obdrží Josef Olišar, organizátor kulturních akcí, folklorista a divadelník. Patřil mezi zakladatele Rady amatérské umělecké činnosti, kterou 25 let vedl jako předseda. Podílel se na organizaci soutěží mladých recitátorů a divadelníků a spolupracoval také na oživení hanáckého folkloru. „Pan Olišar je významná osobnost kroměřížské kultury a Cenu města si zaslouží,“ uvedla místostarostka Daniela Hebnarová.

Na Cenu města byly letos nominovány dvě osobnosti, pro Josefa Olišara hlasovalo všech 26 přítomných zastupitelů. Cenu obdrží při vhodné příležitosti, která ještě nebyla stanovena. Ocenění zahrnuje certifikát a odměnu deset tisíc korun. Olišar cenu obdrží jako desátá osobnost v pořadí. Zastupitelstvo ji uděluje jednou ročně za podstatný přínos pro město v různých oblastech lidské činnosti a za činy hodné občanské pozornosti.

Za rok 2017 cenu získala Jitka Dvořáková, bývalá místostarostka, pedagožka, ředitelka základní školy a předsedkyně Klubu UNESCO Kroměříž, která se zasloužila o zápis zahrad a zámku na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. O rok dříve zastupitelé ocenili učitele dějepisu kroměřížského gymnázia Evžena Petříka, který je členem několika organizací zaměřených na vojenskou historii a který se podílí na řadě kulturních akcí ve městě.

Za rok 2015 obdržela cenu předsedkyně Klubu UNESCO Kroměříž Eva Nováková, za rok 2014 Sylviane Brazillierová z francouzského partnerského města Chateaudun a za rok 2013 bývalý ředitel místního zámku a zahrad Antonín Lukáš.

Vůbec prvním držitelem byl v roce 2009 učitel a sbormistr pedagogické školy Jan Štěpánek, o rok později cenu obdržel jazzový skladatel a trumpetista Jaromír Hnilička. Za rok 2011 ji zastupitelé udělili lékaři a dlouholetému předsedovi Sdružení přátel Kroměříže v Praze Josefu Kvapilíkovi a za rok 2012 cenu dostal koncertní mistr a dlouholetý pedagog Karel Janeček.

Sdílejte článek

Tisknout článek