Cenu města Kroměříže obdrží bývalá místostarostka Jitka Dvořáková

| 01.12.2017 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy Kultura

Cenu města Kroměříže za rok 2017 obdrží Jitka Dvořáková, bývalá místostarostka, pedagožka, ředitelka základní školy a předsedkyně Klubu UNESCO Kroměříž, která se zasloužila o zápis zahrad a zámku na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zastupitelé se rozhodovali mezi čtyřmi osobnostmi, které nominovali občané i Základní škola Oskol.

Jitka Dvořáková (na snímku vpravo) se účastní řady kulturních akcí ve městě

„Paní magistra Dvořáková byla mou favoritkou a jsem rád, že cenu získala,“ uvedl starosta Jaroslav Němec. Jitku Dvořákovou podpořilo 21 z dvaadvaceti přítomných zastupitelů.

Dvořáková je dlouholetou podporovatelkou kulturního dění i práce s mládeží ve městě. Je také zakládající členkou spolku Centrum pro seniory Zachar Kroměříž, jemuž nyní předsedá, předsedkyní komise městské rady pro výchovu, celoživotní vzdělávání a rodinu a členkou Rady seniorů města Kroměříže. Momentálně působí i jako kronikářka města.

Cenu obdrží při vhodné příležitosti, která ještě nebyla stanovena. Ocenění zahrnuje certifikát a odměnu deset tisíc korun. Jitka Dvořáková cenu obdrží jako devátá osobnost v pořadí. Zastupitelstvo ji uděluje jednou ročně za podstatný přínos pro město v různých oblastech lidské činnosti a za činy hodné občanské pozornosti.

V loňském roce cenu získal učitel dějepisu kroměřížského gymnázia Evžen Petřík, který je členem několika organizací zaměřených na vojenskou historii a který se podílí na řadě kulturních akcí ve městě. Za rok 2015 obdržela cenu předsedkyně Klubu UNESCO Kroměříž Eva Nováková, za rok 2014 Sylviane Brazillierová z francouzského partnerského města Chateaudun a za rok 2013 bývalý ředitel místního zámku a zahrad Antonín Lukáš.

Vůbec prvním držitelem byl v roce 2009 učitel a sbormistr pedagogické školy Jan Štěpánek, o rok později cenu obdržel jazzový skladatel a trumpetista Jaromír Hnilička. Za rok 2011 ji zastupitelé udělili lékaři a dlouholetému předsedovi Sdružení přátel Kroměříže v Praze Josefu Kvapilíkovi a za rok 2012 cenu dostal koncertní mistr a dlouholetý pedagog Karel Janeček.

Sdílejte článek

Tisknout článek