Celodenní stání v parkovacím domě bude stát 50 korun

| 10.12.2021 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Padesát korun zaplatí motorista, který na celý den odstaví své vozidlo v novém parkovacím domě v Havlíčkově ulici. Třicet minut parkování bude zdarma, za každých dalších započatých 60 minut se bude platit desetikoruna. „S tím, že za den je maximální částka za parkovné v parkovacím domě zmíněných 50 korun,“ uvedl starosta Jaroslav Němec. Provozní dobu a ceník parkovného schválili městští radní.

Parkovací dům bude v provozu od pondělka do neděle nonstop. Platit parkovné se ale bude jen mezi 6:00 a 22:00. Mimo tyto hodiny bude parkování zdarma. Po zaplacení parkovného bude mít řidič 15 minut na odjezd. Ztráta parkovacího lístku je zpoplatněna částkou 500 korun. Parkovací dům by měl být uveden do zkušebního provozu v lednu či na začátku února příštího roku.

Měl by výrazně zlepšit situaci v dopravě poblíž historického centra Kroměříže. „V letní sezoně ho využijí turisté, po celý rok lidé, kteří dojíždějí do Kroměříže autem za prací. Pro obě tyto skupiny by měla být atraktivní přijatelná cena parkovného a krátká vzdálenost parkovacího domu od centra města,“ dodal Němec.

Parkovací dům má 137 stání, z toho šest míst bude vyhrazeno pro handicapované. Hlavní stavební objekty jsou čtyři – hromadná garáž, zázemí, informační centrum a veřejné prostranství na nároží, které bude sjednocovat objekty hromadné garáže a bytového domu. Do hromadné garáže a z ní se bude vjíždět i vyjíždět z ulice Velehradská. Garáž má dvě podlaží, částečně je zapuštěná pod přilehlý terén. Zázemí je jednopodlažní, stejně tak informační centrum, které je u vstupu do hromadné garáže. Na veřejném prostranství budou stojany pro 35 jízdních kol.

Náklady na stavbu činí asi 86 milionů korun. Radnice má na parkovací dům slíbenou dotaci téměř 51 milionů korun z evropských fondů. Jde o menší část celkových nákladů s ohledem na takzvané nezpůsobilé výdaje, tedy práce, na které dotaci žádat nejde. Jedná se například o sanaci palivových nádrží, které dříve využívala armáda.

Parkovací dům staví od loňského listopadu společnost GEMO z Olomouce. Pozemky na parkovací dům získala radnice při koupi budovy někdejší okresní vojenské správy. Tento objekt vedení Kroměříže momentálně přebudovává na startovací byty pro mladé lidi a na byty pro seniory, mělo by jich být několik desítek.

Sdílejte článek

Tisknout článek