Asistenti prevence kriminality budou v Kroměříži působit další tři roky

| 17.04.2023 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Městská policie Kroměříž bude i v příštích letech využívat v ulicích města asistenty prevence kriminality. Jejich činnost bude spolufinancována převážně z evropských fondů, a to až do konce ledna roku 2026. „V řadě oblastí je působení asistentů prevence kriminality ve městě přínosné. Hrají důležitou roli v oblasti prevence problémových jevů. A jako pozitivní vnímám i fakt, že téměř všechny náklady na asistenty pokryjí dotační prostředky,“ uvedl starosta Tomáš Opatrný.

Úkolem asistentů prevence kriminality je předcházet potenciálním problémům, pomáhat obyvatelům města i turistům a upozorňovat strážníky na situace, které asistenti prevence kriminality sami řešit nemohou. „Asistenty využíváme na hlídání přechodů pro chodce, chodí kolem mateřských i základních škol, do Bezručova parku i po Erbenově nábřeží, kde se občas objevují problémové osoby. Asistenti také monitorují dětská hřiště,“ popsal ředitel městské policie Libor Kubiš.

Asistenti prevence kriminality slouží i jako rádci pro turisty, které navádějí k turistickým atrakcím a na volná parkoviště nebo jim ukazují, kde je nejbližší bankomat. Někteří občané také asistenty upozorňují na poškozený městský mobiliář, například na poničené lavičky a dopravní značky nebo na povalené popelnice. „Za tyto podněty jsme občanům velice vděční. Nově připravujeme zkvalitnění této služby. Od května zavádíme odpolední služby, takže asistenti budou v ulicích až do 20 hodin,“ dodal Kubiš.

V Kroměříži nastoupili první dva asistenti prevence kriminality ve druhé polovině roku 2015. Momentálně u městské policie pracují tři, od května budou čtyři. Až do 31. ledna 2026 budou placeni z projektu Posílení nástrojů prevence kriminality v Kroměříži (registrační číslo: CZ.03.02.01/00/22_018/0000717) financovaného evropskými fondy. Celkové náklady činí 6,24 milionu korun, z toho evropská dotace činí necelých pět milionů, příspěvek státu je 860 tisíc a zbylou částku hradí ze svého rozpočtu město.

Sdílejte článek

Tisknout článek