Adventní program nabídne v Kroměříži město i zámek

| 23.11.2021 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Kroměřížané i návštěvníci města si v adventním období přijdou na své. Bohatý předvánoční program pro ně totiž chystá radnice i správa zámku. Ve čtvrtek se na Velkém náměstí rozsvítí vánoční strom, každou adventní neděli se pak na jiném místě města rozzáří dva metry vysoká svíce. O adventních víkendech ožije i zámek, který nabídne prohlídky vánočně vyzdobenými sály, květinovou výstavu v sala terreně, workshop na výrobu adventních věnců i tvořivé dílničky. Od 10. prosince si pak lidé užijí vánoční trhy Šťastné a veselé na Velkém náměstí, kde bohatou nabídku prodejců doplní atraktivní světelná výzdoba, videomapping a kulturní program.

Program k rozsvícení vánočního stromu začne ve čtvrtek 25. listopadu v 15 hodin, v 16:30 se slavnostního rozsvícení ujme starosta Jaroslav Němec. „Prosím každého návštěvníka našich akcí, aby dodržoval opatření, nosil roušku, myslel na rozestupy a používání desinfekce. Pokud se budeme chovat zodpovědně, letošní předvánoční program bude moci proběhnout tak, jak jsme ho pro vás naplánovali. Jsme ale samozřejmě připraveni reagovat na případná omezení přijatá státem a program podle nich upravit,“ uvedl Němec. Ve čtvrtek i v pátek akci na Velkém náměstí doprovodí adventní jarmark. V neděli 28. listopadu odstartuje proměnu Kroměříže ve velký adventní svícen rozsvícení první svíce na náměstí Míru. Každou neděli pak bude rozsvícena další svíce, postupně na Komenského, Masarykově a na Velkém náměstí.

V sobotu 27. listopadu začne předvánoční program na Arcibiskupském zámku v Kroměříži, který se koná po všechny čtyři adventní víkendy, vždy od 10 do 16 hodin. Kromě prohlídky nazdobených sálů, výroby adventních věnců, která je pod vedením zkušených floristek plánovaná na 27. listopadu, a výstavy v sala terreně na téma zimní krajina, nabídne i edukační program pro děti či vystoupení žáků ZUŠ a studentů Konzervatoře P. J. Vejvanovského. Grota u Colloredovy kolonády se navíc mimořádně promění v betlémské jesličky.

„Po delší době jsme se rozhodli vrátit adventní tradice do zámku a umožnit návštěvníkům vychutnat si předvánoční atmosféru v zámeckých interiérech. Návštěvníci si budou moci sály projít bez průvodce, vlastním tempem, což je styl prohlídky vhodný zvlášť pro rodiny s menšími dětmi,“ vysvětlil ředitel Správy Arcibiskupského zámku a zahrad Jiří Uhlíř. Více informací je na webu www.zamek-kromeriz.cz.

Vánoční trhy Šťastné a veselé město zahájí 10. prosince. Lidé se opět mohou těšit na atraktivní světelnou výzdobu. V pátek 10. prosince trhy zahájí videomapping a večerní koncert Davida Kollera. Připraveny budou přibližně dvě desítky stánků se sortimentem zaměřeným na dobré jídlo a pití a na drobné zboží spojené s Vánocemi. Chybět nebude ani oblíbený slaměný betlém či adventní hrnečky. Po celých 13 dnů by trhy měl doplňovat i kulturní program. Jeho zlatým hřebem bude na zlatou neděli koncert zpěvačky Anny K. Více informací je na webu www.kromeriz.eu.

Sdílejte článek

Tisknout článek