Svatomartinské hodování láká na zábavu i gastronomické zážitky, sníh ale neslíbí…

| 06.11.2014 | Šárka Kučerová

K jedenáctému listopadovému dni se váže jedna z nejznámějších pranostik, která avizuje příjezd svatého Martina na bílém koni symbolizující první sněhovou nadílku. S 11. listopadem je ale spojena spousta dalších méně známých lidových úsloví, která vesměs podle počasí tohoto dne odhadují průběh nadcházející zimy: Martin a Kateřina na blátě - Vánoce na ledě; Jaký den svatého Martina, taková též bude zima; Na svatého Martina slunečno - dlouhá zima; Zůstane-li listí až do Martina na stromech, čeká se dlouhá a tuhá zima a další.

Ať už letošní Martin přinese první sníh nebo ne, bude jeho svátek dnem plným zážitků, zábavy, příjemných setkání a také dobrého jídla a pití. Od 11. listopadu se totiž obvykle podává nové letošní víno a pojem „svatomartinská husa“ je zárukou, že si na nejrůznějších společenských i gastronomických akcích účastníci pořádně pochutnají.

Také v Kroměříži se bude konat Svatomartinské hodování, a to v úterý 11.listopadu na Hanáckém náměstí. Od 10 do 18 tu bude probíhat řemeslný jarmark, dojde na ochutnávky již zmíněných vín a martinských dobrot a ke všemu bude hrát cimbálovka. Určitě si nenechte ujít zahájení degustace nového vína, k němuž dojde jedenáct minut po jedenácté hodině. V 18 hodin večer se pak z Hanáckého náměstí vydá průvod v čele s Martinem na bílém koni. Půjde ulicí Kpt. Jaroše přes Milíčovo a Masarykovo náměstí a Kovářskou ulicic dojde na Velké náměstí, kde je připraven další program. Zde proběhne setkání svatého Martina se žebrákem, k vidění budou souboje rytířů v těžkých zbrojích, historické tance - dokonce s pochodněmi - a předvádět se budou i další triky s ohněm, připraveno je i zpívání a dobová hudba a také drobné dárky pro děti.

Speciality svatomartinské kuchyně lze v těchto dnech ochutnat ve většině kroměřížských restaurací, jejich přehled a nabídku najdete na www.kromeriz.eu.

Sdílejte článek

Tisknout článek