Strážníci kontrolují dodržování povolené rychlosti ve městě

| 03.11.2006 |

Kroměříž - Od začátku října strážníci Městské policie Kroměříž využívají techniku k měření rychlosti vozidel. K dispozici mají dva orientační měřiče, které slouží jako preventivní opatření upozorňující řidiče na jejich aktuální rychlost. Strážníci ovšem využívají také radar umístěný ve vozidle, díky němuž mohou odhalovat řidiče překračující povolenou rychlost, pořizovat dokumentaci o přestupcích a také za ně ukládat sankce.
V případě měření rychlosti na území města Kroměříže se městská policie soustředí zejména na místa, která jsou nejvíce zatížena dopravou a současně i zvýšeným pohybem chodců. „Často se jedná o komunikace u školských zařízení, domovů důchodců, domů zvláštního určení, ale také v místních částech,“ uvedl Miloslav Skřebský, který je pověřen vedením Městské policie Kroměříž. Podle něj jsou reakce provinilců velmi různé a stávají se i případy, kdy řidič se strážníkem vede debatu o tom, zda byl vůbec přestupek spáchán. „Záznam z radaru je ale jako důkazní prostředek natolik spolehlivý, že obstojí před každým správním řízením. Můžeme měřit ze stojícího i jedoucího vozidla, v noci i v několika jízdních pruzích najednou,“ upozornil Skřebský. 
Přesto však podle něj počet případů řešených formou správního řízení nijak dramaticky neroste. „Drtivá většina pokut se řeší na místě. Není-li to možné, mohou řidiči zaplatit na služebně v hotovosti i bezhotovostně.  Během příštího roku bychom dokonce chtěli instalovat přenosné platební terminály do aut, takže by řidiči mohli uhradit pokutu bezhotovostně přímo na místě,“ sdělil Miloslav Skřebský.
Co se týče orientačních měřičů rychlosti, ty jsou nainstalovány v Moravské a Kojetínské ulici a jsou v provozu po celých čtyřiadvacet hodin. Řidičům v reálném čase poskytují informace o aktuální rychlosti, upozorní je na překročení povoleného limitu a úřadům navíc poskytnou přesné statistické údaje o počtu projíždějících vozidel, jejich rychlosti atd. Měřiče jsou přenosné a z uvedených lokalit je strážníci mohou kdykoliv přemístit jinam. „Jeden z nich hodláme přesunout už během tohoto měsíce. Kromě toho se v příštím roce v rámci programu prevence kriminality ucházíme o dotaci s projektem směřujícím právě do dopravy. Mimo jiné počítáme s tím, že počet orientačních měřičů ve městě zvýšíme,“ vysvětlil Skřebský. 

Sdílejte článek

Tisknout článek