Správa hřbitovů zažívá nejnáročnější období v roce

| 30.10.2006 |

Kroměříž –  Podzim je obdobím, které zaměstnanci Kroměřížských technických služeb (KTS) nemají příliš v oblibě. Každý den je zaměstnává úklid spadaného listí nejen v ulicích města, ale také na sedmi hřbitovech patřících pod správu KTS. Nejnáročnější práce je každoročně čeká na největším hřbitově přímo v Kroměříži. 
Všechny hřbitovy vyžadují celoroční péči, ovšem na podzim údržba s blížícím se svátkem zesnulých vrcholí. „S nadsázkou v tuto dobu hovoříme o žních na hřbitově. Naše úsilí i úsilí lidí, kteří si pronajímají hroby, je v tuto dobu největší nejen kvůli svátku samotnému, ale hlavně kvůli počasí,“ vysvětlil ředitel KTS Leo Berka s tím, že starost dělá správci hřbitovů především padající listí. Hřbitov v Kroměříži je se svou rozlohou deseti hektarů největším ze sedmi hřbitovů ve správě KTS a navíc je charakteristický svým parkovým uspořádáním se značným množstvím listnatých stromů. „Je to skutečně významný a cenný park. Občané ho často využívají k procházkám. Na svátek zesnulých se pak zájem lidí o hřbitov soustřeďuje,“ poznamenal Berka.  Podle něj tento svátek z hlediska úklidu připadá na nejméně vhodnou dobu. „To největší množství listí totiž většinou nepadá před nebo po Dušičkách, ale přímo na ně. A přestože na úklid vynakládáme hodně sil, výsledek je velmi pomíjivý, protože sotva úklidová četka odejde, do dvou hodin je hřbitov opět zasypán listím,“ posteskl si ředitel KTS.
Správě hřbitovů při úklidu pomáhá technika, která se může pohybovat na širších páteřních komunikacích, v menších prostorách a mezi hroby se však úklid neobejde bez manuální práce. Hodně uklízejí i lidé kolem svých hrobů, což pro KTS znamená zajistit dostatek nádob na odpad.

Sdílejte článek

Tisknout článek