Rumunský prezident udělil starostovi Kroměříže řád

| 08.12.2009 |

Kroměříž, Praha - Městu Kroměříži se dostalo významné pocty. Rumunský prezident Traian Basescu ocenil dlouhodobě udržované přátelské vztahy města s jeho zemí. V pondělí 30. listopadu udělil starostovi Miloši Malému jakožto hlavnímu představiteli města Řád Za kulturní zásluhy. Stalo se tak při slavnostním setkání na rumunské ambasádě v Praze.

Řády rumunský prezident uděluje každým rokem podobně jako při příležitosti státního svátku český prezident. Letos toto ocenění převzalo dvanáct významných českých osobností, které působí v oblastech kultury, podnikání, náboženství apod. „Pan Miloš Malý byl prezidentem Rumunska Traianem Basescuem vyznamenám na návrh rumunského velvyslanectví. Řád osobně předala velvyslankyně Daniela Gitman během setkání organizovaném rumunským velvyslanectvím v Praze,“ potvrdila ambasáda. Zajímavostí je, že udělením řádu byl starosta povýšen do hodnosti Rytíř v kategorii Propagace kultury. „Ocenění si velmi vážím, ale sám ho vnímám jako poděkování všem občanům našeho města, které už od roku 1969 udržuje intenzívní partnerské vztahy s rumunským městem Ramnicu Valcea. A právě v tomto partnerství spočívají hluboké a pevné vazby na Rumunsko. Poděkování tedy patří všem spolkům a občanům, kteří po léta pracovali na utužování česko rumunských vzájemných vztahů,“ uvedl starosta Miloš Malý. „Podobné vyznamenání v hodnosti důstojník obdržel i někdejší dlouholetý ředitel kroměřížského Domu kultury Vladimír Gardavský, který se věnuje česko rumunských vztahům i na poli badatelské činnosti, zejména v oblasti válečné a poválečné historie,“ dodal starosta.

Kroměříž s Rumunskem udržuje přátelské vztahy na mnoha úrovních oficiálními delegacemi počítaje, přes setkávání škol, zájmových spolků a sdružení až po přátelské vazby jednotlivých rodin. V roce 2004 dokonce město navštívila hlava státu, předchůdce dnešního prezidenta Ion Illiescu.

Sdílejte článek

Tisknout článek