Radnice zrušila vyhlášku, koeficient daně z nemovitosti se opět snižuje na 1

| 25.11.2009 |

Kroměříž – Po necelém půlroce platnosti ruší kroměřížská radnice vyhlášku, která zvyšovala koeficient daně z nemovitosti. Město tak reaguje na nové daňové zákony, které v rámci úsporného balíčku prosadilo ministerstvo financí a schválil Parlament. Zákon totiž už sám o sobě navýšil základní daňové sazby, jejichž další násobení místním koeficientem by podle zastupitelů zatížilo kapsy občanů až příliš.

Nové daňové zákony mimo jiné obcím dávají formou přechodného ustanovení možnost na schválené změny reagovat. „Obce, které před vydáním zákona vydaly svou místní vyhlášku o zvýšení koeficientu daně z nemovitostí, mohou díky tomuto opatření nejpozději do 30. listopadu vydat nové vyhlášky, kterými budou na zákonné změny reagovat," vysvětlil kroměřížský starosta Miloš Malý. Podle něj se radní i zastupitelé shodli na tom, že pokud by zvýšení koeficientu od roku 2010 zůstalo v platnosti, mohlo by to už být na hraně možností spoluobčanů. „Zároveň je však třeba upozornit, že zákonné ustanovení už nelze vyhláškou města dále snížit, ani kdyby mělo město dobré finanční zázemí," poznamenal starosta.

Zrušení vyhlášky ovšem pro město znamená v příštím roce další snížení již tak dost nízkých příjmů. „V roce 2009 činil výnos daně z nemovitostí 10 milionů 500 tisíc korun. Po zvýšení koeficientu jsme v návrhu rozpočtu počítali s téměř 28 miliony korun, reálný výnos však nakonec po zrušení vyhlášky bude asi 21 milionů," uvedl Miloš Malý. V návrhu rozpočtu se tedy objevil více než šestimilionový propad, který musí radnice kompenzovat dalšími úspornými opatřeními na straně výdajů.

 

Sdílejte článek

Tisknout článek