Radnice a České dráhy chtějí v Kroměříži otevřít půjčovnu kol

| 10.12.2007 |

Kroměříž – Všem příznivcům cykloturistiky chce vyjít vstříc kroměřížská radnice, která společně s Českými drahami připravuje vznik nové půjčovny jízdních kol v prostorách vlakového nádraží. Provozovna by mohla cyklistům sloužit jako součást systému půjčoven Českých drah již od příští sezony a měla by podpořit další rozvoj cykloturistiky nejen ve městě.

Mnozí milovníci cyklistiky to již velmi dobře znají. Například na dovolené dostanou chuť pohlédnout na svět ze sedla jízdního kola, ale žádný bicykl právě není po ruce. Jejich jedinou nadějí je najít nejbližší půjčovnu jízdních kol a své přání si splnit. „České dráhy ve Zlínském kraji provozují v současné době tři půjčovny kol, v Uherském Hradišti, Luhačovicích a Horní Lidči. Mají zájem tuto službu poskytovat i v jiných městech, což je ve shodě s našimi snahami zkvalitnit v Kroměříži služby pro cyklisty,“ uvedla místostarostka Kroměříže Olga Sehnalová.

„Naše půjčovny kol jsou dosti využívané a zakládáním nových rozšiřujeme své služby, v Kroměříži se však se zájmem vybudovat půjčovnu setkáváme i ze strany města. Půjčovna v Kroměříži by mohla být v provozu příští sezonu,“ sdělila Markéta Krausová z tiskového oddělení Českých drah.

Záměr zřídit na nádraží půjčovnu kol kroměřížští radní podpořili již letos v srpnu, kdy schválili nákup jízdních kol na vybavení půjčovny a doporučili zastupitelům zařadit do městského rozpočtu na příští rok částku 50 tisíc korun na jejich zakoupení. „Uvažovali jsme zatím o reálném čísle šesti bicyklů,“ upřesnila Olga Sehnalová. Nyní na svém listopadovém jednání radní schválil další důležitý krok, a to uzavření smlouvy o zprostředkování služby půjčovny kol mezi Českými drahami a. s. a městem Kroměříž.

České dráhy v současné době provozují 33 půjčoven kol ve čtrnácti turisticky nejatraktivnějších místech po celé republice. Cestující mohou přijet vlakem a už z nádraží vyrazit na vypůjčeném kole po vlastní ose za prázdninovými zážitky. Po celodenním výletu za poznáním krás přírody a kulturních památek navíc není nutné kolo vracet na místo, kde bylo vypůjčeno. Lze ho vrátit i v jiných vyjmenovaných stanicích, kam lze opět dojet vlakem bez placení přepravného za vypůjčené kolo. Půjčovny kol Českých drah jsou v provozu každoročně v období od 1. dubna do 31. října.

Sdílejte článek

Tisknout článek