Propad příjmů v příštím roce hodlá město řešit přijetím úvěru

| 22.10.2009 |

Kroměříž – Návrh městského rozpočtu pro rok 2010 schválili ve čtvrtek 15. října na svém jednání kroměřížští zastupitelé. Z něj i z dalších opatření zastupitelů je zřejmé, že finanční krize dělá městu značné starosti. Vzhledem k finančnímu propadu na straně příjmů návrh představuje úspornou variantu, která zatím počítá se snížením daňové výtěžnosti přibližně o 45 milionů korun, přičemž je možné, že se tento odhad může ještě prohloubit. Chybějící peníze hodlá město zajistit přijetím úvěru ve výši 32 milionů korun.

Celkový příjmový výpadek hodlá radnice kompenzovat na výdajové straně úsporami v chodu úřadu. „Proto například nemohly být uspokojeny všechny požadavky jednotlivých odborů. Ovšem i při této úsporné variantě nám k pokrytí celkového požadovaného výdajového rámce chybí asi 32 milionů korun," upozornil kroměřížský starosta Miloš Malý. Zastupitelé proto museli rozhodnout, jakým způsobem se město s tímto deficitem vyrovná. „V úvahu připadaly dvě varianty. Jednou z nich je splatit stávající úvěr města, která aktuálně činí 188 milionů korun, formou přijetí nového úběru ve výši 190 až 200 milionů s tím, že splátky bychom rozložili na 20 let. Tuto variantu ale zastupitelé nepřijali s ohledem na složitou dobu pro realizaci bankovních obchodů. Banky dnes totiž nepůjčují za tak výhodných podmínek, za jakých byl uzavřen náš původní úvěr," vysvětlil starosta. Podle něj zastupitelstvo odsouhlasilo druhou variantu, a to půjčit si jen nezbytně nutné množství peněz v objemu 32 milionů korun na realizaci akcí v roce 2010. „Plány na roky 2011 až 2014 necháme pro nově zvolené zastupitele tak, aby neměli svázané ruce a neměli starosti s tím, že předcházející vedení města jim uzavřelo dlouhodobě cestu k výhodnějšímu úvěru nebo k výhodnější cestě financování," uvedl Miloš Malý. Přijatá varianta městu umožní zajistit potřebné investice do obnovy majetku města, dokončit rozpracované evropské projekty a čerpat nové evropské finance, například na rekonstrukci Bezručova parku, krytého plaveckého bazénu, kina Nadsklepí či na dofinancování školního hřiště ZŠ U Sýpek. „Město tak nepřijde o možnost získat peníze z evropských fondů, jejichž poskytování je časově omezeno, a kdy při vkladu 15 korun získáme zbývajících 85 korun z Evropské unie."

Návrh rozpočtu nyní bude vyvěšen na úřední desce radnice a projde připomínkováním jednotlivých politických uskupení v zastupitelstvu tak, aby mohla být do konce roku schválena jeho konečná podoba.

 

Sdílejte článek

Tisknout článek