Od dubna začnou platit nové jízdní řády MHD

| 17.03.2011 |

Kroměříž – Ruku v ruce s úpravou tarifních podmínek dochází v Kroměříži od 3. dubna 2011 také k úpravě jízdních řádů městské hromadné dopravy. Přestože jednotlivé linky zůstávají zachovány, k uvedenému datu se mění především intervaly mezi mnohými spoji. Od změn kroměřížská radnice i Kroměřížské technické služby očekávají snížení ztráty provozu MHD, která dnes ročně činí téměř 7 milionů korun.

„Nové jízdní řády počítají se zachováním všech 8 linek. Trasy zůstávají stejné, ale v celé řadě případů dojde k prodloužení intervalu mezi jednotlivými spoji. To se promítne hlavně do méně exponovaných časů, jako jsou víkendy či večery," uvedla starostka města Daniela Hebnarová a potvrdila, že změna je dalším krokem, který si klade za cíl snížit roční ztrátu MHD. K ú pravě město přistoupilo i přesto, že změna přichází po 4 měsících platnosti nových jízdních řádů.

Hlavní změnou bude pro cestující omezení četnosti spojů, zejména o víkendech. „Nejsme sice schopni zajistit příjezdy a odjezdy ke všem vlakovým či autobusových spojům, a současně jsme si vědomi toho, že ani teď to nebylo ideální, ale každopádně by měla být zachována návaznost na nejdůležitější spoje. A dojde-li k omezení ve špičkových časech, tak se snahou, aby na sebe lépe navazovaly jednotlivé turnusy," vysvětlil Petr Sedláček, náměstek ředitele Kroměřížských technických služeb. Díky těmto úpravám bude na zabezpečení linek a turnusů stačit o jeden autobus méně. „Dnes obslužnost zajišťuje 8 autobusů a jeden je záložní. K dispozici máme 7 nízkopodlažních autobusů značky Volvo a 2 autobusy značky Karosa. Po úpravách jízdního řádu už nebudeme jednu Karosu potřebovat. Její stáří je 15 let a provozní náklady, pojištění, servis a údržba už jsou velmi vysoké," poznamenal Petr Sedláček.

Také on potvrdil, že v sobotu a neděli bude zřejmě změna nejvýraznější, a to zejména proto, že dnes v tyto dny jezdí městské autobusy poloprázdné. „O víkendu jezdí lidé nejvíce do supermarketů, senioři často na hřbitov či na návštěvu do nemocnice. Vesměs se jedná o cíle, jejichž návštěvu lze novému jízdnímu řádu lehce přizpůsobit. Naopak, i o víkendech chceme zachovat časy navazující na jiné konkrétní vlakové a autobusové spoje, což je důležité například pro nedělní příjezdy a odjezdy na internáty apod.," uvedl Petr Sedláček. Přestože nové jízdní řády počítají se zachováním všech 8 linek, k jedné redukci přece jen dojde. Je to linka k domovu pro seniory ve Vážanech, která dnes zajíždí až do Kotojed, kam už ale nově zajíždět nebude.

Nové jízdní řády budou k dispozici na obvyklých místech, budou zveřejněny na webových stránkách www.kmts.cz i regionálním v tisku. V jednání je i zveřejnění nových jízdních řádů v Týdeníku Kroměřížska.

Sdílejte článek

Tisknout článek