Největší investice v Kroměříži v roce 2013

| 21.12.2012 |

Rekonstrukce Slovanského náměstí, revitalizace sídliště Slovan a zateplení Základní školy Zachar, to jsou tři největší investiční akce, které chce kroměřížská radnice realizovat v příštím roce. Co se týče investičních výdajů, městský rozpočet počítá pro rok 2013 s částkou 63,5 milionu korun, což je obdobná suma, jako v roce letošním.

Největší investiční akcí roku 2013 by měla být revitalizace sídliště Slovan. Zahrnuje úpravu veřejných ploch, městské zeleně, opravu chodníků, městského mobiliáře i herních prvků pro děti obdobně, jako v minulých letech na sídlištích Oskol či Bělidla. Revitalizace je součástí projektu Integrovaný plán rozvoje města (IPRM), který je z 75 procent hrazen z evropských dotací. Celkové náklady město odhaduje na 15 milionů s tím, že 12 milionů by mohla radnice dostat jako dotaci.

Druhou největší investicí ve výši 13 milionů korun bude rekonstrukce Slovanského náměstí. Přestože lokalita nemohla být začleněna do projektu IPRM, město hodlá vzhledem k významu, neutěšenému stavu a po dlouhém odkládání opravit za své. „Věřím a doufám, že se nám konečně podaří Slovanské náměstí opravit tak, aby to bylo příjemné místo, které nepřipomíná scény ze socialistického realismu. Na přípravách spolupracujeme i s majitelem přilehlé a chátrající bývalé restaurace. Celý prostor by se tedy měl stát příjemným místem pro odpočinek našich občanů,“ poznamenala starostka Daniela Hebnarová.

Dalšími velkými investičními položkami příštího rozpočtu je zateplení Základní školy Zachar, dále úprava prostoru před Květnou zahradou, rozšíření orientačního systému ve městě a pobytová loučka v Podzámecké zahradě, které navazují na zámecký projekt Národního centra zahradní kultury. „Velmi významná je i rekultivace skládky u Lutopecen. Jedná se o starou ekologickou zátěž a naší povinností je její likvidace. Práce se několik let odkládaly a nyní se nám podařilo získat dotaci. Projekt přijde celkem na 70 milionů korun, realizace začne v příštím roce a je rozložena do čtyř následujících let,“ dodala starostka, která připomněla, že v roce 2013 by mělo město začít i s tolik diskutovanou obnovou zeleně.

Sdílejte článek

Tisknout článek