Na svátek zesnulých je připravena správa hřbitovů i městská policie

| 30.10.2009 |

Kroměříž – Doslova každý den zaměstnává pracovníky Kroměřížských technických služeb (KTS) úklid spadaného listí nejen v ulicích města, ale také na sedmi hřbitovech patřících pod správu kroměřížské radnice. Všechny hřbitovy vyžadují celoroční péči, ovšem na podzim údržba s blížícím se svátkem zesnulých vrcholí. Úsilí správce hřbitovů i úsilí lidí, kteří si hroby pronajímají, je v tuto dobu největší. Nejnáročnější je údržba hřbitova přímo v Kroměříži, který je svou rozlohou deseti hektarů největším ze sedmi hřbitovů ve správě KTS a navíc je charakteristický svým parkovým uspořádáním se značným množstvím listnatých stromů.

Z hlediska úklidu připadá svátek zesnulých na nejméně vhodnou dobu. Největší množství listí totiž většinou opadá přímo v týdnu Památky zesnulých. Letos poprvé mají Kroměřížské technické služby k dispozici nového pomocníka, kterým jsou lidé vykonávající veřejnou službu. „Je to opravdu velká posila. Bez nich bychom úklid hřbitova jen těžko zvládali,“ potvrdil správce kroměřížského hřbitova Karel Hickl. Podle něj si výsledku všímají i samotní návštěvníci hřbitova. „Veřejnou službu využíváme 5 dnů v týdnu. Vystřídáme čtyři party po sedmi lidech. Setkáváme se s výbornými i méně dobrými pracanty, děláme ale na maximum a výsledky jsou každopádně vidět. Obecně musím říci, že s veřejnou službou máme dobré zkušenosti a stejné ohlasy máme i od návštěvníků hřbitova,“ uvedl Karel Hickl.

Zvýšenou pozornost kroměřížským hřbitovům každoročně věnuje v období svátku zesnulých také zdejší městská policie. „V tomto období se zvyšuje riziko některých problémů, jako jsou vandalismus či drobné krádeže, a proto provádíme častější kontroly hřbitovů a lokalit, které mají se svátkem zesnulých spojitost. Samozřejmě častější jsou i přímé pochůzky na hřbitovech, a to nejen v Kroměříži, ale i v ostatních místních částech,“ upozornil ředitel Městské policie Kroměříž Miloslav Skřebský. Letošní novinkou pro návštěvníky hřbitova je i zřízení záchytného parkoviště naproti hřbitova za supermarketem TESCO, které by mělo rozptýlit hlavní nápor vozidel ze stávajících parkovišť před hlavním vstupem do areálu a u smuteční síně. Nad bezproblémovým parkováním u hřbitova v době svátku zesnulých budou bdít rovněž kroměřížští strážníci.

Sdílejte článek

Tisknout článek