Město stromů: říjen - měsíc lípy

| 25.10.2006 |

Krásná, zdravá lípa, tolik typická pro naši krajinu, se stala naším národním stromem. Lípy rodu lípovitých jsou nejoblíbenějšími příslušníky této čeledi, která zahrnuje více než 700 druhů stromů, keřů a bylinných rostlin v 50 rodech. Většina z nich roste v tropech, ale lípy se vyskytují i v mírných oblastech severní polokoule. Listy jsou střídavé a někdy laločnaté, často s třpytivými chloupky. Vonné květy jsou buď malé, obvykle s pěti korunními i kališními lístky a četnými tyčinkami. Plod může být různý, buď dřevitá, suchá tobolka, nebo peckovice.

V naší zemi je nejrozšířenějším druhem lípa malolistá, srdčitá (poznávacím znamením jsou chomáče hnědých chloupků v úžlabí nervů na spodu listu, tobolka, kterou lze snadno rozlousknout), a lípa velkolistá(poznávacím znamením jsou chomáče bílých chloupků v úžlabí nervů na spodu listu a tobolka, kterou nelze snadno rozlousknout), a lípa evropská, která je kultivarem již zmiňovaných lip.

Každý zná léčivou sílu těchto stromů. Lipový čas je účinným prostředkem proti nachlazení, stejně jako včelí med z lipových květů. Keltové si podle některých tradic přikládali čerstvé listy lípy na unavená oční víčka, protože věřili, že to pomůže rozjasnit jejich pohled. Z lipového dřeva se dodnes připravuje živočišné uhlí k úlevě od střevních otrav a katarů.

Užitek lípa přináší řezbářům. Její měkké dřevo, nazývané latinsky lignum sanctum – neboli svaté dřevo, vyhledávali v minulosti i tvůrci slavných oltářů. Všude, kde je zapotřebí lehkého měkkého dřeva, jako například u rýsovacích prken nebo malířských štětců, nachází lípa uplatnění.

Lípa byla považována za ochranný strom rodin a rodů. Při narození prvního dítěte bývalo zvykem zasadit u stavení lípu. Tento zvyk může mít i souvislost s dalším mýtem o tomto stromu, říkalo se, že lípy chrání před zlými duchy a nikdy do nich neuhodí blesk. Byla stromem zamilovaných a sídlem bohů lásky. Starořecký příběh o manželích Filemonovi a Baucis, kteří i po smrti chtěli být stále spolu, a proto je Zeus proměnil za jejich dobrotu v dub a lípu, aby se mohli alespoň větvemi sebe dotýkat, jistě dokladuje i význam lípy v řecké kultuře. Keltové i Slované tomuto stromu přisoudili zvláštní význam a vlastnosti. Lípa bývá uváděna jako posvátný strom Slovanů.

Sdílejte článek

Tisknout článek