Město stromů: červenec, srpen - měsíce jinanu

| 11.07.2007 |

Každý měsíc Roku stromu byl zatím věnován dřevinám, které se více či méně v naší krajině vyskytují a mnozí z nás měli to štěstí se s nimi již setkat. Nastávající měsíce jsou však výjimkou. Jsou zasvěceny stromu, který je asi nejstarší rostlinou na naší planetě, a přesto planě nikde neroste. Je jím jinan dvoulaločný, lat. Ginkgo biloba. Jinan dvoulaločný je jediným zástupcem čeledi Ginkgoaceae – jinanovité. Ze známých zkamenělých nálezů je zřejmé, že tyto rostliny a rostliny jim podobné byly velmi rozšířené ve všech částech světa a to přibližně před 150 – 200 miliony lety. Tento druh bývá obvykle klasifikován jako jehličnan, je však nutno dodat, že ve skutečnosti je jediným zástupcem skupiny, která je ještě primitivnější než opravdové jehličnany. Tvoří dokonce monotypickou skupinu, tzn. že má 1 řád, 1 čeleď, 1 rod a jediný druh. Jako pozůstatek původně daleko rozsáhlejší skupiny a také jako strom, který i dnes ještě vypadá jako jeho příbuzní z křídového období druhohor, je v botanice pokládán za živoucí fosílii (též žijící zkamenělinu). Mezi nahosemennými rostlinami je jinan téměř jediným zástupcem, u něhož jsou listové jehlice vyvinuty do plochy. Je to dvoudomý strom, existují samčí nebo samičí rostliny, ale pohlaví lze v mladém věku těžko rozpoznat. Do ulic a blízkosti domů jsou pro výsadbu vhodné pouze samčí rostliny, protože plody samičích mohou nepříjemně zapáchat. Za miliony let své existence si tento druh vybudoval vůči škůdcům a chorobám naprostou imunitu. Pěstuje se poměrně snadno, daří se mu ve většině druzích půd, dobře zakořeněné rostliny jsou odolné proti suchu a jsou zároveň tolerantní k emisím znečištěného vzduchu.

Ginkgo je původem z Číny, kde se uchoval zejména v zahradách u klášterů, chrámů, paláců a na posvátných místech. Český překlad čínských názvů tento strom více než charakterizuje, např. „stříbrný plod“, „kachní noha“ nebo „strom dědečka a vnuka“. Japonci ho nazývají „stříbrnou meruňkou“. Pro Evropu objevil tento strom v japonském městě Nagasaki (roku 1690) lékař holandského velvyslanectví Engelbert Kämpfer. Od roku 1730 se v Evropě jinan pěstuje jako okrasná mrazuvzdorná dřevina s kuželovitou nebo rozložitou korunou, dorůstající výšky cca 25 metrů. Od té doby je často pěstován jako okrasná dřevina v parcích a zahradách. Největší české jinany můžeme najít v Praze v Lobkovické zahradě nebo v Botanické zahradě Univezity Karlovy, a na mnoha zámcích, například ve Veltrusech.

Semena a listy tohoto stromu se používají vzhledem k obsahu bioflavonidů po tisíciletí v tradiční čínské medicíně. Extrakt z jeho listů užívali nejen čínští císaři, ale také, což se může jevit jako kuriozita i „velký čínský vůdce“ Mao Ce Tung. Dnes se řadí mezi nejžádanější rostlinné drogy a čím dál více proniká i do rostlinné medicíny západních zemí.

Ginkgo biloba je poslední dobou velmi populární a vyhledávaný. Plody lze užívat v syrovém stavu pouze v nepatrném množství, ale vařené mohou být konzumovány i jako hlavní potravina. Poněkud zapáchající dužnina je ve východní Asii považována za pochoutku. Čínská medicína používá vařené plody k léčení astmatu, hlenovitého kašle a problémů s příliš častým močením. Vařená semena (plody) prý také stabilizují produkci spermatu. O syrových semenech se říká, že mají protirakovinné a antivirové účinky, ale musí se používat zvláště opatrně. Široký výběr přípravků obsahujících extrakt z jinanu, lze nalézt v lékárnách. Listy je nejlépe sklízet na konci léta nebo časně na podzim, než začnou žloutnout. Lze je sušit i pro pozdější využití. Je však nutno dodat, že všechno se musí brát s mírou. Předávkování velkým množstvím podomácku vyrobených extraktů nebo čajů může způsobit zažívací potíže a kožní vyrážky. Navíc těhotné a kojící ženy by jej neměly vůbec užívat. Léčivý výtažek z vějířovitých listů starobylého jinanu pomáhá zpomalit průběh Alzheimerovy choroby, napomáhá při depresích a úzkostných stavech, při zhoršování paměti a projevech senility, zmírňuje pocity chladu v končetinách (při tzv. Reynaudově syndromu), zmírňuje lýtkové křeče, poruchy prokrvení končetin, bolesti hlavy, hučení v uších a při zhoršování sluchu, při závratích, očních poruchách ve spojení s cukrovkou, a v neposlední řadě i zlepšuje erekci. Pokud nějaké z těchto obtížích máte, a máte-li zájem účinky jinanu vyzkoušet, poraďte se ale nejprve se svým lékařem nebo lékárníkem.

Sdílejte článek

Tisknout článek