„Tímto tě pasuji na čtenáře,“ znělo z úst zámeckého knihovníka

| 28.05.2015 | Šárka Kučerová

Kultura

Dítko se stává čtenářem tím, že se naučí číst. Písmena, slabiky, slova, věty… Jde to postupně, pomaloučku, někdy hůře, jindy lépe, ale přesně takhle nový malý čtenář „vzniká“. V Kroměříži se ale tím opravdovým čtenářem stávají prvňáčci až slavnostním pasováním.

To se koná každoročně v květnu a slavnost, jejímiž organizátorkami jsou pracovnice dětského oddělení Knihovny Kroměřížska, hostí Manský sál Arcibiskupského zámku v Kroměříži. Okouzlující prostředí, přítomnost zástupců radnice a především rodinných příslušníků dělá z předávání osvědčení malým čtenářům nevšední událost, která je zážitkem pro všechny zúčastněné. Tím spíš, že prváčky pasuje opravdovým mečem na čtenáře sám zámecký knihovník Cyril Měsíc a celý obřad se koná v dobových kostýmech. Letos byli žáčci prvních tříd kroměřížských škol na čtenáře pasování v posledním květnovém týdnu.
Tak ať malí čtenáři s chutí objevují kouzlo knih a příběhů v nich schovaných, ať získají ke knížkám lásku a úctu, ať je berou jako zdroj zábavy i poznání a čtení ať se stane smysluplným vyplněním volného času.

Další fotografie


Sdílejte článek

Tisknout článek