Oslava výročí Sametové revoluce vrátila Kroměříž do let 1939, 1968 a 1989

| 19.11.2014 | Šárka Kučerová

Kultura

Unikátní možnost vidět a tak trochu i na vlastní kůži zažít významné historické milníky československých dějin 20. století dostali obyvatelé Kroměříže. V rámci oslav 25. výročí Sametové revoluce se na Velkém náměstí uskutečnila rekonstrukce událostí podzimu 1939, srpna 1968 a listopadu 1989.

Na osvětlené scéně nejprve protestovali studenti proti uzavření vysokých škol v roce 1938, o němž rozhodli představitelé hitlerovského Německa. Diváci byli svědky zastřelení studenta Jana Opletala i následné popravy několika účastníků demonstrace, v niž se změnil jeho pohřeb. Přes válečné roky, osvobození, nástup komunismu k moci a 50. léta se děj posunul do roku 1968, kdy srpnová okupace ze strany sovětské armády a dalších „spřátelených“ vojsk násilně přerušila politické uvolnění ve druhé polovině 60. let. Setkání sovětského obrněného transportéru s mladými demonstranty se odehrálo za zvuků střelby a ani tentokrát vojáci neuposlechli výzvy k odchodu „damój“. Ke skutečné demokratizaci poměrů mohlo tak dojít až po listopadu 1989. Při rekonstrukci událostí z tohoto období došlo na revoluční hesla, cinkání klíči, ale také na brutalitu a obušky. Nejen protagonisté akce, ale i přihlížející diváci v prvních řadách zažili na chvíli pocit ohrožení, když zasahující policejní jednotka zatlačila demonstranty až mezi ně.

Na inscenování jednotlivých vstupů se podíleli sběratelé vojenské techniky z klubů vojenské historie, členové skupiny historického šermu Biskupští manové, studenti kroměřížského gymnázia, ale i obyvatelé Kroměříže, kteří se s nejrůznějšími transparenty přidali především k „sametovým“ protestům. Průvodního slova celého programu se ujal Evžen Petřík a atmosféru událostí let 1968 a 1989 dokonale navodil písničkami Karla Kryla Tomáš Olšina.

Další fotografie


Sdílejte článek

Tisknout článek