Mezi „Přátele múz“ se v tomto roce zařadila i Eva Nováková

| 25.10.2016 | Šárka Kučerová

Kultura Tiskové zprávy

Podvanácté se letos udělovala cena PRO AMICIS MUSAE (Přátelům múz), která je určena osobnostem žijícím či působícím ve Zlínském kraji za významný, dlouhodobý a podstatný přínos kulturnímu rozvoji regionu. Letos se oceněnou stala Eva Nováková, předsedkyně klubu UNESCO v Kroměříži.

Ocenění PRO AMICIS MUSAE Zlínský kraj vyhlašuje již od roku 2005 a jeho držiteli se stali například etnograf Karel Pavlištík, literární kritik Mojmír Trávníček, sochař Otmar Oliva či archeoložka Helena Chybová. V letošním roce bylo nominováno 11osobností Zlínského kraje, mezi nimi mimo jiné i Marie Skřítková, které se dlouhá léta věnuje obnově barokního hřbitova ve Střílkách, nebo zpěvák František Segrádo.
Evě Novákové bylo letošní ocenění uděleno za její celoživotní přínos v oblasti kultury Zlínského kraje, zejména za realizaci zápisu Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříž na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO v roce 1998. Slavnostní předání ceny se uskutečnilo v prostorách auly Vyšší odborné školy pedagogické a sociální a Střední pedagogické školy Kroměříž v úterý 25. října. „Udělení ceny je pro mě obrovskou poctou… I když se musím přiznat, že se mezi takovými významnými osobnostmi, jaké ocenění převzaly v minulosti, cítím maličko nepatřičně,“ byla projevenou úctou dojata a mile překvapena Eva Nováková. „Domnívám se, že toto ocenění souvisí s letošním výročím založení Klubu UNESCO v Kroměříži, který již pětadvacet let přináší a zprostředkovává kulturu Kroměřížanům i lidem z širokého okolí,“ dodala.
Nominace na ocenění zasílají fyzické či právnické osoby, nejvhodnějšího kandidáta vybírá Rada Zlínského kraje.

Další fotografie


Sdílejte článek

Tisknout článek