Kroměříž se vrátila o sedm století zpět a na Velkém náměstí zavládl středověk

| 23.05.2016 | Šárka Kučerová

Kultura

Významnou státnickou návštěvu přivítala o uplynulém víkendu Kroměříž. Na Středověkou slavnost konanou na Velkém náměstí při příležitosti oslav 700. výročí narození Karla IV. a jako připomínku osobnosti Jana Milíče z Kroměříže zavítal sám císař s třetí manželkou Annou Svidnickou a se svým početným doprovodem.

Aktivní účastníci první letošní velké kulturně společenské akce i její návštěvníci se přenesli do první poloviny 14. století. Program zahájil průvod, který Karla IV. a jeho družinu na koních dovedl od kostela sv. Mořice na Velké náměstí, kde všechny přítomné přivítal průvodce celoodpoledním programem Evžen Petřík. Poté se ujal slova starosta města Jaroslav Němec, aby pozdravil všechny přítomné, popřál jim příjemnou zábavu a také je pozval na další připravovanou akci zahajující výtvarně laděnou turistickou sezonu Kroměříž v barvách, světle, umění 11. června. Do programu plného hudby a tance, který byl zároveň přehlídkou dobového oblečení, zbraní i bojových technik, se zapojili místní i přespolní – kapely Rabussa a Tempus, skupiny historického šermu Berendal, Zlínská šermířská společnost a uskupení Cruentus pracující pod hlavičkou Arcibiskupského gymnázia. Diváci byli svědky kázání Jana Milíče z Kroměříže, který se ze spolupracovníka Karla IV. změnil na jeho vášnivého odpůrce, státnického projevu samotného císaře i inscenovaných scének ze života obou významných mužů. Celý program završila po setmění ohňová show uherskobrodské skupiny Fuerza del Fuego, při níž se divákům tajil dech a po které si mohli zájemci vyzkoušet práci s ohněm. Program připravila a aktivně se ho zhostila kroměřížská skupina historického šermu Biskupští manové.
Pro diváky byly připraveny i další zajímavosti – kolem pranýře obcházel kat v rudé kápi a zájemce zamykal do klády, nabízel možnost na vlastní kůži vyzkoušet palečnici nebo mrskání důtkami, žebravý mnich prodával svaté ostatky, děti mohly vyzkoušet stylovou střelnici nebo se pobavit na dobovém kolotoči a po celý den na náměstí probíhal řemeslnický jarmark, kde někteří ze stánkařů kromě prodeje svých produktů předváděli jejich výrobu před zraky diváků. Těm, kterým vyhládlo, byla k dispozici středověká krčma se stylovým posezením nebo dokonce poležením na slámě. Zájemci si mohli vyrazit patnáctikrejcar biskupa Lichtensteina.
O úspěšnosti programu hovoří vysoká návštěvnost, na níž mělo vliv i příznivé počasí, a především pozitivní ohlasy ze strany návštěvníků.

Další fotografie


Sdílejte článek

Tisknout článek