Kroměříž přivítá vojenské hudby ze Slovenska, Německa, Finska a Česka

| 27.07.2017 | Jan Vondrášek

Kultura Tiskové zprávy

Kroměříž na letošním 23. ročníku mezinárodního festivalu vojenských hudeb přivítá i zahraniční orchestry ze Slovenska, Německa a z Finska. Na akci konané o prvním zářijovém víkendu tak vystoupí Vojenská hudba Bratislava, Vojenská hudba Koblenz a The Conscript Band of the Finnish Defence Forces. Návštěvníci se mohou těšit také na tuzemská tělesa v čele s Ústřední hudbou Armády ČR a Vojenského uměleckého souboru (VUS) Ondráš.

„Festival má v Kroměříži mnohaletou tradici a jsme rádi, že pokračuje i po odchodu armády z města. Vystoupení špičkových zahraničních i domácích vojenských souborů slibuje opět velkolepou podívanou, na kterou bych rád pozval obyvatele i návštěvníky města,“ uvedl místostarosta Pavel Motyčka. Akce se koná zdarma a za každého počasí.

„Každý rok se snažíme o zpestření programu. Letos se nám podařilo pozvat více než stočlenný orchestr z Finska, který předvede nejen svoji typickou severskou hudbu, ale i světově známé skladby. Jejich showprogram je nevšedním spojením moderní podoby vojenských pochodů a precizního vystoupení čestné jednotky s puškami. Diváci se mohou těšit i na skvělou melodiku slovenské lidové hudby a tradičního německého drilu v pochodovém tempu,“ uvedl za armádu velitel Posádkového velitelství Praha Milan Virt.

Program zahájí v sobotu 2. září v 15:30 na Velkém náměstí vystoupení VUS Ondráš, po kterém přijdou na řadu programy vojenských hudeb ze Slovenska, Německa a Finska. Na neděli 3. září v 13:50 je naplánován průvod městem a od 14:30 se opět na Velkém náměstí uskuteční hlavní program festivalu.

Své show postupně předvedou mažoretky s Vojenskou hudbou Olomouc, Vojenská hudba Koblenz, Exhibiční jednotka Čestné stráže Armády ČR, Vojenská hudba Bratislava, Motorizovaná jednotka Vojenské policie a Policie ČR, The Conscript Band of the Finnish Defence Forces s Exhibiční jednotkou Čestné stráže Armády ČR a Ústřední hudba Armády ČR s VUS Ondráš. Festival ukončí finále v podání všech orchestrů, kdy zazní Korunovační fanfára č. 1 Jiřího Ignáce Linka.

Festival letos opět propojí s Kroměříží i Olomouc, kde vojenské hudby vystoupí 1. a 2. září. V pátek je v plánu koncert finské hudby a Ústřední hudby Armády ČR v chrámu sv. Mořice a v sobotu se všechny kapely představí na Horním náměstí. Přehlídku završí vernisáž výstavy Nebeští jezdci v olomouckém armádním domě.

Počátky festivalu vojenských hudeb v Kroměříži sahají do posledních ročníků festivalu Armádní soutěže umělecké tvořivosti, který se v Kroměříži konal od 60. let minulého století. Tradice byla obnovena po roce 1992, od té doby se koná každoročně. Výjimkou byly roky 2002, kdy byla armáda nasazena při povodních, a léta 2009 a 2010, kdy armáda o festival neměla zájem. Argumentovala tehdy i tím, že ve městě již není vojsko. Posádka Kroměříž opustila v roce 2004. Tradice byla opět obnovena v roce 2011.

Sdílejte článek

Tisknout článek