Kroměříž ožívá pestrými barvami i moderním uměním

| 09.06.2016 | Mgr. Pavel Zrna

Kultura Tiskové zprávy

Barevné léto právě startuje super programem, 3D malbou i videomappingem. To tu ještě nebylo. I tak se dá stručně shrnout nabídka, kterou letos nejen pro turisty připravili v Kroměříži. Celosezónní projekt nazvaný KROMĚŘÍŽ 2016: V BARVÁCH, SVĚTLE, UMĚNÍ, oceněný titulem HIT sezony za nejlepší nekomerční turistickou nabídku ve Zlínském kraji, vsází na netradiční propojení historické kulisy města se zážitky vycházejícími ze souhry barevných výzdob, veřejných performancí a streetartu. Barevné léto v Kroměříži začíná ve velkém stylu v sobotu 11. června celodenním maratónem zábavy, netradičních výtvarných atrakcí a koncertů takových jmen, jako jsou např. Voxel nebo Petr Bende.

Už dopoledne v Kroměříži začne Vybarvený běh, jehož cílem není doběhnout jako první, ale  pořádně se vybarvit a užít si netradiční zábavu. Ta spočívá v proběhnutí barevných zón a jiných nástrah, jako např. bubliny, mlha, balonky či vodní clona. Od 10. hodiny bude náměstí patřit nejrůznějším pohybovým aktivitám, jejichž úkolem bude rozhýbat běžce i diváky před špičkovými výkony na trati i kolem ní. Hlavní rozcvičku před během povede známá cvičitelka a kroměřížská rodačka Hanka Kynychová, která také závod společně se starostou města na Velkém náměstí odstartuje. „Jsem sportovec, navíc rodačka z Kroměříže, takže je pro mě velkou ctí odstartovat právě tento krásný běh a být součástí této akce, která se snaží o netradiční pojetí sportu a zábavy. Náměstí v Kroměříži je pro mě kouzelné místo, na které mám mnoho vzpomínek, proto běh budu startovat nejen s velkou pokorou, ale i s nostalgií. Těším se na všechny, kteří přijdou na moji rozcvičku i na samotný běh,“  neskrývá nadšení Hanka Kynychová.

Přehlídka výtvarných technik
Oceněním mimořádných výkonů běžců barevný den v Kroměříži zdaleka nekončí. Hlavní náplní dne je výtvarná činnost. Všichni - od nejmenších dětí až po seniory – si můžou vyzkoušet rozličné výtvarné techniky, naučit se pracovat s barvami všeho druhu a plochami speciálně pro tuto příležitost zhotovenými. Připraveno je malování křídami, pro větší děti výtvarná dílna pod vedením lektorek z Mateřského centra Klubíčko Kroměříž. Pro školáky je nachystaná výtvarná soutěž o nejumělečtěji vyzdobenou školní židlí. Zájemci se mohou zúčastnit streetartového workshopu pod vedením místního výtvarníka Jiřího Klabala a budou mít možnost vyzkoušet různé techniky, šablony, spreje, polepy, fixy atd. V centrální části Velkého náměstí bude k vidění společné dílo uznávaných streetartových umělců z Česka i Slovenska. Výtvarná dílka se budou vytvářet individuálně i kolektivně.Bez hudby to nejde… FiHa, Voxel, Petr Bende
Hudební program zahrnuje tři skvělé koncerty. Jako první vystoupí na pódiu na Velkém náměstí kapela FiHa. Hoši z Ostravy to dokážou pěkně roztočit a jejich vystoupení je nejen o hudbě, ale také o pořádné show.  Znáte a máte rádi písničky V naší ulici, Trip či V síti a jejich interpreta Václava Lebedu alias Voxela? Potom právě vám je určen další koncertní bod programu. A po něm bude podium patřit Petru Bendemu a jeho bandu. Zpěvák, skladatel, textař a hudebník, kterého diváci a posluchači znají jako účastníka jedné z televizních talentových soutěží, má ke Kroměříži blízko. Zapojil se i do filmového projektu o Kroměříži Lidé a město a je autorem hudby k traileru zmíněného filmu. „V Kroměříži mám mnoho přátel a když jsem byl kameramanem a režisérem Vláďou Františem osloven, abych napsal hudbu k traileru, neváhal jsem. Teď všechny zvu na můj koncert s kapelou, který bude stát opravdu za to. Máme připravený nový program, kde zazní autorské skladby a známější hity jako např. Anděl perutí mách, Nad horů svítá a další. Máme také připraveny úplně nové písně, pár překvapení a energickou bubenickou show. Takže se na náměstí v Kroměříži moc těším a děkujeme s kapelou za pozvání do tohoto nádherného historického města,“  zve na akci Petr Bende.  

Počínaje 11. červnem Kroměříž spouští většinu turistických atrakcí, které budou k vidění po celé léto. Jsou to především:

Videomapping na radniční věži
Pro letošní sezonu jsme připravili vizuální lahůdky i po setmění. Od 11. června si můžete vychutnat videomappingovou projekci přímo na Velkém náměstí, a to v pravidelných intervalech na stěně radniční věže. Videomapping je jeden z nových směrů audio-vizuálního umění, který doslova boří představy o reálném prostoru před zraky diváků. Pracuje především se světelnými efekty, kterými přetváří povrch a tvar budovy, na které je promítán. Díky přesně vypočítaným efektům opticky mění prostředí a nabourává smysl pro realitu.V animované sekvenci se budou před zraky diváků rozvíjet nečekané barevné a prostorové děje tematicky zakotvené v místním prostředí.

Staňte se součástí obrazu
S prostorovými (3D) efekty se v letošním roce můžeme v Kroměříži setkat nejen při digitálních projekcích, ale v období od 11. června do 30. září také denně na Velkém náměstí pod Mariánským (morovým) sloupem. Malba o rozměru 8x8 m představí výjevy spojené s místní historií a tradicí. Tento typ obrazu je konstruován na základě perspektivních deformací, které při pohledu z vyznačeného pozorovacího bodu vytváří prostorový 3D efekt, který je velmi atraktivní a slouží jako vyhledávaný fotopoint. Návštěvníci na plochu obrazu mohou vstupovat a díky interaktivním prvkům se tak sami stát součástí zobrazeného výjevu. Prostorový efekt je běžně pozorovatelný pouhým okem, avšak 100% 3D efekt se projeví přes optickou soustavu (fotoaparát, kamera). I z tohoto důvodu jsou tyto malby vyhledávány jako ideální místo, kde pořídit vzpomínkovou fotografii či videozáznam.

Lennonova ulice – vzpomínka na dobu Beatles
Ulička v centru Kroměříže nese název po lídrovi nezapomenutelných brouků Johnu Lennonovi. Období je spojeno především s hnutím Hippies, které propagovalo především mír, lásku, přátelství a svobodu jedince ve všech směrech. Hnutí výrazně ovlivňovalo také umělecké projevy, a to nejen hudební. V umění stavělo především na pestrých, výrazných barvách s prvky orientálních kultur a duchovna. Tuto dobu si Kroměříž připomene prostřednictvím nástěnné malby v loubí Lennonovy uličky. Dílo bude provedeno pomocí fluorescentních UV barev reagujících pouze na část světelného spektra, takže bude ideálně pozorovatelná po setmění, kdy bude nasvícena speciálním UV osvětlením. Tato technika vznikala právě v 60. letech minulého století.

Kovářská ulice s duhovým stropem
Barevné oživení centra města přinese divákům duhová instalace vznášejících se deštníků v Kovářské ulici. Věříme, že toto barevné oživení zpestří návštěvníkům procházku jednou z nejživějších pěších zón v centru města a přinese také tolik ceněné zastínění v parných letních dnech.

Lunety u kostela panny Marie – pohled do historie
Zeď za kostelem P. Marie historicky oddělovala židovskou čtvrt od zbytku města. Její lunety původně ukrývaly malby vedut s pohledy na Kroměříž. Letošní sezona chce návštěvníkům tuto tradici připomenout instalováním linorytů kroměřížského výtvarníka Jiřího Klabala, který na základě historických fotografií a kombinace tradičních i současných výtvarných postupů vytvořil sérii tisků,díky nimž si divák může připomenout již neexistující historii města. Doplňkem sezony je také velkoformátové ztvárnění synagogy na fasádě Domu kultury, která právě zde před zničením v roce 1942 stála.

Street art neboli Oživme si veřejný prostor
Jedněmi z nejaktuálnějších směrů současného umění v naší republice jsou umělecké intervence do
veřejného prostoru. V rámci sezony chceme představit především základní techniky, které stály u zrodu tohoto fenoménu, tedy streetartové techniky. Nově vzniklá díla oživující veřejný prostor můžete nalézt při procházce městem především na výměníkových stanicích plynu a elektřiny, schodištích, mostních zábradlích atd.


Úplný program dne i celé letošní sezony najdete na webech
www.kromeriz.eu
www.vybarvenybeh.cz
nebo na facebooku kroměřížské radnice

Sdílejte článek

Tisknout článek