Den uniformovaných sborů byl zábavou pro všechny generace

| 15.10.2014 | Šárka Kučerová

Kultura

První říjnovou sobotu si mohli návštěvníci Hanáckého náměstí připomenout zašlou vojenskou slávu Kroměříže, která byla posádkovým městem od poloviny osmnáctého do počátku jednadvacátého století. Akce měla za úkol připomenout především 100 let od vypuknutí 1. světové války a vzniku legií, 70. výročí bojů na Dukle a 25. výročí sametové revoluce, zároveň však byla slavnostním zakončením sezóny technických památek.

Celodenní program zahájila kolona historických vozidel prezentující jednotlivé složky uniformovaných sborů – armádu, policii a hasiče. Na Hanáckém náměstí se k vojenským vozidlům přidali pěší vojáci, kteří se vydali směrem ke hřbitovu, kde uctili památku vojáků padlých v obou světových válkách. Na Hanáckém náměstí se mezi tím sjela historická i současná technika - návštěvníky lákala nablýskaná hasičská škodovka ze Střílek, mohutný pandur Armády České republiky, prvorepublikový „tančík“ Praga AH IV či vozidla VB i současné policie. Přítomní měli jedinečnou možnost prohlédnout si vývoj jednotlivých složek armády a policie, seznámili se s možnostmi lékařské péče v historii i současnosti, zhlédnout zásah městské policie, nebo obdivovat eleganci prvorepublikové módy. Pro děti připravilo zábavu Technické muzeum Brno, PČR i „svobodovci“, kteří vyhlásili soutěž o nejlepšího střelce z airsoftových replik dobových zbraní.

Na akci organizované Městem Kroměříž, technickým muzeem Brno a Biskupskými many z Kroměříže se podíleli Kroměřížští ostrostřelci, Klub ČSLA, MP Kroměříž, SDH Kroměříž či Muzeum Kroměřížska, ale také příslušníci klubů vojenské, policejní a četnické historie z celé republiky i Slovenska a celostátní ozbrojené složky Policie ČR a Armády ČR.

Evžen Petřík

Další fotografie


Sdílejte článek

Tisknout článek