Kroměřížský pohár v motorové letecké akrobacii 2014

| 11.07.2014 |

Ve dnech 18. – 20. července bude nebe u Kroměříže patřit leteckým akrobatům. Díky Aeroklubu Kroměříž se na místním sportovním letišti poprvé v historii uskuteční Kroměřížský pohár v motorové letecké akrobacii. Už samotný název napovídá, že k vidění budou mnohdy neuvěřitelné letecké kousky. I když akrobacie v Kroměříži nemá nějaké hlubší kořeny, díky parametrům letiště, jeho režimu i podpoře města se členům klubu podařilo soutěž pořádanou pod sportovní záštitou Aeroklubu ČR v rámci pohárových soutěží pro rok 2014 přitáhnout do Kroměříže.

„Měl by to být zážitek nejen pro účastníky a fandy tohoto sportu, ale také pro širokou veřejnost. V České republice máme kvalitní letce a několik z nich má titul mistrů světa. I do Kroměříže jsme pozvali některé z nejlepších akrobatů. Program zahrnuje samotnou leteckou akrobatickou část, ale i k vidění toho bude hodně i na zemi, například přehlídka letecké techniky," prozradil předseda kroměřížského aeroklubu Jan Zona. Podle něj setkání začne už ve čtvrtek 17. července, kdy postupně přiletí účastníci soutěže a absolvují tréninky. „V pátek 18. července dopoledne soutěž zahájí starostka města Daniela Hebnarová, která nad akcí převzala záštitu, stejně jako hejtman Zlínského kraje. Až do soboty budou probíhat soutěžní lety a na neděli jsme připravili i lety exhibičním" prozradil Jan Zona.

Soutěž motorových letounů v letecké akrobacii jednotlivců bude probíhat v kategoriích Sportsman, Intermediate a Advanced dle mezinárodních a národních regulí. Jednotliví závodníci létají zadanou sestavu v akrobatickém boxu, tedy v prostorové krychli o rozměrech 1km x 1km x 1km a jsou hodnoceni pěti rozhodčími. Každý prvek, který tvoří danou sestavu, se hodnotí zvlášť a dále se hodnotí rozvržení celé sestavy v prostoru. Systém hodnocení je podobný jako při krasobruslení. Bodové hodnoty jednotlivých zaletěných sestav se sčítají a závodník s nejvyšším počtem bodů se stává vítězem. Počet sestav musí být minimálně tři z toho první sestava je vždy povinná a je známa závodníkům dopředu a dále následuje sestava volná – tu si závodník navrhuje sám a nakonec jsou létány sestavy tajné, které jsou připraveny ředitelstvím závodu a závodníci se je dozvědí jen dvě hodiny před samotným letem. Tyto sestavy se nemohou trénovat – závodníci je tedy letí bez přípravy rovnou naostro. Průměrná doba trvání jedné sestavy je 8 minut.

Akrobatický box bude umístěn nad letištěm Kroměříž a nebude zasahovat do obydlených oblastí. Jednotlivé kategorie jsou následovně výškově omezeny:

Sportsman – nejnižší výška letu je 600 metrů nad zemí Intermediate – nejnižší výška letu je 300 metrů nad zemí Advanced – nejnižší výška je letu 200 metrů nad zemí

„Soutěž v motorové letecké akrobacii je dynamická a divácky atraktivní. Jednotliví soutěžící jsou zkušení piloti a musí absolvovat náročný výcvik a přezkoušení. Letecká akrobacie je bezpečný sport a na bezpečnost závodníků i diváků je kladen mimořádný důraz," upozornil Jan Zona, podle něhož soutěž s doprovodným obohacuje i letošní městskou turistickou sezonu technických památek. Během Kroměřížského poháru v letecké akrobacii se na letišti objeví řada legendárních akrobatických letadel a současná závodnická akrobatická špička. Tato soutěž bude pořádána poprvé v Kroměříži a bude to jediná soutěž v letecké akrobacii pořádána tento rok na Moravě.

Předpokládá se účast 20-30 závodníků a 7-10 letounů převážně z České republiky a Slovenska z toho dva zástupci místního aeroklubu Kroměříž.

 

Časový rozpis soutěže:

čtvrtek 17.7.
9.00 - 18.00 přílety, volné tréninky

pátek 18.7.
9.00 - 9.15 Zahájení soutěže, losování pořadí letů
9.15 - 9.45 Úvodní briefing  (v klubovně)
10.30 - 18.00 Soutěžní lety

sobota 19.7.
9.00 - 18.00 Soutěžní lety
19.00 Vyhlášení výsledků

neděle 20.7.
9.00 - 14.00 odlety

Více informací:

www.lkkm.cz

Ing. Jan Zona, tel. 724 136 660

Sdílejte článek

Tisknout článek