Kroměřížská radnice žádné akcie prodávat nebude

| 20.10.2006 |

Kroměříž – Kroměřížská radnice si ponechá své akcie společnosti Vodovody a kanalizace Kroměříž (VaK). Zastupitelé města ve čtvrtek 19. října na svém posledním zasedání v tomto volebním období jednomyslně odhlasovali návrh starosty Petra Dvořáčka stáhnout bod týkající se prodeje akcií VaKu z programu jednání. Ještě předtím však starosta popsal celý proces týkající se problematiky akcií a seznámil přítomné s průběhem a výsledky jednání zástupců města se zájemci o odkup akcií. Přestože výsledek hlasování přítomní občané přijali s potleskem, projednávání se neobešlo bez emotivních výstupů.
V úvodu jednání, kterému přihlíželo několik desítek občanů a také zástupci všech regionálních médií, kroměřížský starosta shrnul problematiku s tím, že jednání ve věci akcií VaKu odstartovala nabídka společnosti Aquaila. Na tu radnice reagovala ustanovením pracovní skupiny z řad zastupitelů, jejímž cílem bylo nashromáždit všechny potřebné informace. „Veškeré naše kroky směřovaly k tomu, abychom zjistili, jaké podmínky zájemci nabízejí a v jakých cenových relacích jsou ochotni se pohybovat. Spekulace o tom, že chceme akcie za každou cenu prodat a dokonce že už máme předem vytipovaného kupce, jsou bohužel jen vymyšlenými konstrukcemi některých novinářů,“ poznamenal na jednání starosta Petr Dvořáček.
Na základě žádosti společnosti Aqualia bylo usnesením zastupitelstva ze dne 10. srpna 2006 schválena skupina pověřená jednáním. Postupně se písemně přihlásili další zájemci, a to GART, a.s z Kroměříže, který svou písemnou žádost předložil téhož dne, tj. 10. srpna. Následně dne 22. srpna se přihlásila společnosti Energie AG Bohemia se sídlem v Českých Budějovicích, 3. října se přihlásily společnosti PMS Přerov, PMS Reality Hanušovice a firma Hanácká sladovna Kroměříž. „Uchazeči, kteří měli zájem o podrobnější informace, si mohli iniciativně a sami potřebné doklady zajistit prostřednictvím své žádosti uplatněné u ředitele společnosti VaK, jejího představenstva, nebo u ustanovené pracovní skupiny z řad zastupitelů města,“ uvedl starosta Petr Dvořáček, podle nějž měli zájemci plné dva měsíce,  od 10. srpna až do 11. října, na to, aby si potřebné informace opatřili.
Jak starosta dále na zasedání informoval, na den 11. října bylo svoláno nezávazné výběrové řízení. Na něj byli všichni přihlášení zájemci pozvání stejným zvacím dopisem, který se odlišovat pouze adresou a časem jednání. Z původně přihlášených šesti zájemců předložili požadované materiály jen tři, a to zástupci společnosti Aqualia, Hanácká sladovna a PMS reality Hanušovice. Společnosti PMS Přerov odstoupila písemně od dalšího jednání a společnosti GART a Energie AG Bohemia nepředložily požadované písemné dokumenty. „Ukázalo se, že cena 460 koruna za akcii, nabízená společností Aquaila, je naprosto podhodnocena. Společnost Hanácká sladovna Kroměříž nabídla nejvyšší sumu 1300 korun za akcii a to je podle mého soudu cena, pod kterou by zastupitelé v budoucnu neměli jít,“ uvedl starosta Petr Dvořáček a dodal: „Přestože já sám jsem zastáncem případného prodeje, nikdy jsme neměli v úmyslu prodat akcie za každou cenu a na posledním jednání zastupitelstva. Jedná se totiž o transakci, kterou nelze učinit ze dne na den bez toho, aniž by byly zajištěny ty nejlepší možné podmínky, a kterou rozhodně nelze vnímat jen v rovině prodat či neprodat. Problematika je však mnohem složitější. Dřív či později se tímto problémem zastupitelé města budou muset stejně zabývat.“ 

Sdílejte článek

Tisknout článek