Kroměříž se rozloučila s titulem Město stromů

| 29.10.2007 |

Kroměříž – Po dvanácti měsících plných zajímavých ekologických, kulturních a společenských aktivit skončila v Kroměříži kampaň Město stromů. Po celý rok se ve městě konaly nejrůznější akce zaměřené na zdůraznění významu stromů pro život člověka a na jejich místo v přírodě. Celý projekt vyvrcholil ve středu 10. října slavnostním ukončením kampaně, vyhlášením nejsympatičtějšího stromu ve městě a slavnostním předáním štafety Města stromů následníkovi Kroměříže, městu Tachovu.

Slavnostní ukončení kampaně začalo už v odpoledních hodinách zábavným programem pro kroměřížské školy, které měly velký podíl na zdárném průběhu kampaně. „S pomocí školáků bylo během kampaně vysazeno jen ve městě více než čtyři sta nových stromů. Dalších několik set stromků bylo vysazeno v Podzámecké zahradě," uvedla místostarostka Kroměříže Olga Sehnalová.

V podvečer se oslava přesunula do Klubu Starý pivovar, kde se sešla velká část osob, které kampaň Město stromů po celý rok připravovaly. Zde byl krátce představen průběh kampaně, vyhlášeny výsledky ankety o nejsympatičtější strom Kroměříže a pokřtěna nová publikace o památných stromech ve městě. Tečkou za celou kampaní byl akt předání symbolického žezla kampaně v podobě skleněného stromu. Tuto trofej z rukou kroměřížského starosty Miloše Malého převzal jeho protějšek z Tachova. „Město stromů Kroměříž nasadilo laťku hodně vysoko a věřím, že se nám ji podaří když ne překonat, tak alespoň udržet. V rámci ukončení této kampaně jste v Kroměříži zvolili stromem roku liliovník tulipánokvětý a právě tento strom, aniž bychom předem znali výsledky vaší ankety, vysazujeme jako symbol zahájení Města stromů u nás, což považuji za zajímavé navázání na vaše aktivity," prozradil starosta Tachova Ladislav Macák.

Titul Město stromů každoročně uděluje Nadace Partnerství na základě projektů, které předkládají uchazeči z řad měst a obcí. Prvním Městem stromů by Strakonice, které také kampaň přivedly na svět. Po Kroměříži je Tachov třetím městem, které se může tímto titulem honosit.

Sdílejte článek

Tisknout článek