Kroměříž obnovila lidové tradice – pořádá krajské dožínky

| 26.08.2009 |

Kroměříž - Již potřetí v řadě bude patřit v Kroměříži závěr prázdnin celokrajským oslavám dožínek. Zdejší radnice připravila společně s Okresní agrární komorou Kroměříž na sobotu 29. srpna již třetí Dožínky Zlínského kraje. Akce navazuje na někdejší hluboké tradice hanáckého regionu oslavující blížící se závěr zemědělské sezony a především ukončenou sklizeň obilí. Návštěvníci, kteří si tuto akci nenechají ujít, se budou moci těšit na tradiční dožínkový průvod městem, vystoupení více než patnácti folklorních souborů, dechových a lidových hudeb, dvoudenní řemeslný jarmark či přehlídku zemědělské techniky.

„Město se dlouhodobě snaží podporovat folklor v regionu. Dožínky v minulosti bývaly jednou z nejvýznamnějších lidových událostí, a to nejen na Hané. Obnova této tradice je podle nás skvělou příležitostí, jak udržet lidové tradice při životě, podpořit současné folklorní soubory, nabídnout široké veřejnosti zajímavou a jedinečnou akci a současně propagovat město a jeho okolí,“ uvedla místostarostka Jarmila Číhalová. Podle ní význam Krajských dožínek ještě vzrostl poté, co armáda zrušila Mezinárodní festival vojenských dechových hudeb. „S festivalem vojenských hudeb jsme ztratili jednu z největších letních akcí pro veřejnost z širokého okolí. Dožínky jsou však plnohodnotnou náhradou, proto je také pořádáme ve stejném osvědčeném termínu,“ dodala místostarostka s tím, že cílem města je o dožínkovou oslavu pečovat a její program každoročně rozšiřovat a vylepšovat. Svědčí o tom mimo jiné i letošní účast zájemců v krojovaném dožínkovém průvodu. „Letos by se mělo průvodu zúčastnit přibližně 500 lidí v lidových krojích z širokého okolí. Když se přitom před třemi lety konaly dožínky poprvé, měli jsme problém krojovaný průvod sestavit,“ prozradila Jarmila Číhalová.

Dožínkové oslavy, které se konají pod záštitou hejtmana a za finanční podpory Zlínského kraje, odstartuje na Velkém náměstí již v pátek 28. srpna ráno lidový jarmark, který potrvá až do sobotního večera. V sobotu 29. srpna na náměstí ke stánkům s nejrůznějšími řemeslnými výrobky přibude ještě výstava historické i současné zemědělské techniky. V 10 h vyjde z Komenského náměstí dožínkový průvod a ulicemi Tovačovského a 1. máje zamíří přes Milíčovo na Velké náměstí, kde budou v 11 h oslavy oficiálně zahájeny předáním dožínkového věnce hospodáři. Až do večerních hodin pak bude následovat bohatý program sestavený z mnoha vystoupení folklorních souborů z Valašska, Slovácka a Hané. V 19 h se navíc návštěvníkům představí velký soubor Liptov se slovenského Ružomberoka.

Dožínky se v minulosti konávaly vždy na přelomu srpna a září. Základní myšlenkou této lidové tradice bylo poděkovat za štědrou sklizeň a dary poskytnuté přírodou. Z posledního obilí se uvil dožínkový věnec, který se hospodáři předával se zprávou o ukončení žní. Teprve poté následovaly bujaré oslavy odehrávající se většinou na statku hospodáře, jehož povinností bylo radovánky zaplatit.

Sdílejte článek

Tisknout článek