Koncert pro stromy - Kroměříž v Brně převzala žezlo Města stromů

| 19.10.2006 |

Kroměříž – Počínaje měsícem říjnem se Kroměříž na celý jeden rok stává Městem stromů. Jedná se o celoroční ekologicko-osvětovou kampaň, jejímž cílem je podnítit zájem obyvatel všech věkových skupin o ochranu životního prostředí a vyvolat pozitivní vztah k přírodě, symbolizované stromy.
Slavnostní zahájení kampaně se uskutečnilo ve čtvrtek 19. října, kdy se na Velkém náměstí konala celodenní akce, prezentující nejen různé druhy stromů a typy porostů, ale i jejich úzké spojení  s nejrůznějšími živočichy včetně člověka. Večer pak v Brně představitelé Kroměříže slavnostně převzali od zástupců Nadace Partnerství, která je iniciátorem kampaně, symbol Města stromů v podobě umělecky ztvárněného stromu z barevného skla. Předávací  ceremoniál se uskutečnil v nově rekonstruované galerii Wannieck, která je součástí rozsáhlého areálu Vaňkovka. V úvodu slavnosti převzala místostarostka Olga Sehnalová zmíněnou trofej a také symbolický šek v hodnotě 50 tisíc korun jako grant, který kroměřížské radnici pomůže uhradit alespoň malou část nákladů na realizaci kampaně. Po tomto aktu následovalo vyhlašování ankety Strom roku 2006. Nejsympatičtějším stromem roku se stala Lípa na hradu Sádek u Třebíče, pro kterou hlasovalo téměř 12 tisíc lidí. Titul převzal Lubomír Lampíř z vinařství pod hradem Sádek, který spolu se svými kolegy lípu do ankety přihlásil. Druhé místo získala Lípa na platořské návsi, které prvenství uniklo o pouhých 50 hlasů. Na třetím místě skončil Vojtěchův dub. Cenu za třetí místo navrhovateli tohoto stromu předala právě Olga Sehnalová.
Završením slavnostního ceremoniálu se stal Koncert pro stromy, na kterém v brněnské Wannieck Gallery vystoupil Dan Bárta v doprovodu Filipa Jelínka a Jaroslava Friedla, s nimiž zpěvák spolupracuje v rámci projektu Illustratosphere.

Sdílejte článek

Tisknout článek