Informace o prasečí chřipce (H1N1) ve Zlínském kraji

| 06.11.2009 |

ZLÍN – Krajští radní si pozvali ředitelku Krajské hygienické stanice Danu Švirákovou, aby získali informace o aktuálním stavu, situaci a přijímaných opatřeních proti novému viru Pandemic (H1N1) 2009 označovaného jako „prasečí chřipka.“

V souladu se zákonem o ochraně veřejného zdraví je Ministerstvo zdravotnictví ČR nositelem odpovědnosti za stanovení opatření při pandemiích mimo jiné i nového viru „prasečí chřipky.“ Ministerstvo je rovněž odpovědno za zajištění očkovacích látek a za jejich výdej. Nařizovat, organizovat, řídit a popřípadě provádět opatření k zamezení šíření pandemie „prasečí chřipky“ na území Zlínského kraje je oprávněna Krajská hygienická stanice se sídlem ve Zlíně.

Onemocnění „prasečí chřipkou“ je přenášeno kapénkovou infekcí vzduchem při prskání, kýchání a kašlání a kontaktem s potřísněnými předměty. Příznaky onemocnění jsou stejné jako u normální chřipky – zvýšená teplota, zimnice, svalová bolest, únava, malátnost či kašel. Nejlepší prevencí je vyhýbat se kontaktu s nemocnými a v případě příznaků raději zůstat doma.

Epidemiologické předpoklady vycházející z Pandemického plánu ČR pro případ pandemie nového viru „prasečí chřipky“ vyvolané variantou chřipkového viru na území ČR předpokládají, že od 9 do 15. týdne od začátku pandemie může onemocnět až třicet procent populace! Ve Zlínském kraji by se podle modelů číslo onemocněných mohlo vyšplhat na 200 tisíc nemocných. „Jde však o modelové předpoklady, které se v případě vzniku pandemie vůbec nemusí naplnit,“ uvedla Dana Šviráková s tím, že v současnosti je na území Zlínského kraje evidováno 19 případů nemocných lidí „prasečí chřipkou“ způsobených importovanou nákazou. „Všechny případy, až na jeden, však měly lehký průběh onemocnění bez nutnosti podávání antivirotik,“ pokračovala Dana Šviráková.

Krajská hygienická stanice Zlínského kraje v souvislosti s prasečí chřipkou vytvořila 24 nových konkrétních příloh pandemického plánu, které blíže specifikují například přehled skupin osob k očkování či lůžkovou kapacitu v nemocničních zařízeních ve Zlínském kraji. „Dále byla proškolena pečovatelská služba a ve spolupráci s odborem zdravotnictví Krajského úřadu byla vytipována vakcinační centra. Máme také vytvořeny vakcinační týmy,“ dodala ředitelka Krajské hygienické stanice Zlínského kraje.

(tisková zpráva zlínského kraje)

 

Další informace:

Ing. Milan Plesar

tiskový mluvčí

Krajský úřad Zlínského kraje

577 043 190, 731 555 251

Sdílejte článek

Tisknout článek