Evropští odborníci v Kroměříži debatují o vězeňství

| 04.09.2007 |

Kroměříž – Sedmý ročník konference o evropských vězeňských systémech probíhá od úterý 4. září v Kroměříži. Na dvě stovky delegátů ze čtrnácti zemí se zde snaží získat nové poznatky o vězeňských systémech v zahraničí a naplnit požadavky vyplývající z Evropských vězeňských pravidel. Pozvání přijali také osobnosti politické scény včetně ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, který převzal nad akcí záštitu. Do Kroměříže ale zavítali také ombudsman Otakar Motejl, někteří poslanci, zástupci policejního prezidia a dalších institucí.

„Konference by měla přinést poznatky o moderních trendech zacházení s vězni. Odborníci budou její závěry analyzovat a vyhodnocovat, které z nich jsou využitelné také v českých podmínkách," sdělil Luděk Kula, generální ředitel Vězeňské služby České republiky. Podle něj setkání je rozděleno do tří sekcí. „V první se delegáti zabývají moderními zabezpečovacími technologiemi a prostředky, ale také takzvanou dynamickou bezpečností, která mimo jiné zahrnuje profesionální přístup vězeňského personálu k vězněným lidem," vysvětlil Luděk Kula. Další sekce má přinést poznatky o moderních trendech při opětovném začlenění odsouzených do společnosti. „Třetí sekce se zabývá zaměstnáváním a vzděláváním odsouzených. Vězeňské službě se letos podařilo docílit toho, že pracuje 62 procent vězňů, což je například v porovnání s polovinou devadesátých let takřka dvojnásobek. Samozřejmě hledáme i nadále cesty, jak zaměstnanost zvýšit, jde ale o poměrně složitý problém, mimo jiné z bezpečnostních důvodů. Většinu odsouzených tvoří pachatelé zařazení do věznic s ostrahou, tedy druhého nejpřísnějšího režimu. V jejich případě je obstarávání práce obtížné, protože je obvykle nelze zaměstnat mimo věznici," vysvětlil generální ředitel Vězeňské služby.

Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila je Vězeňská služba velmi důležitou částí jeho resortu. „V oblasti vězeňství se zabýváme třemi nejdůležitějšími tématy. Je to efektivní řízení vězeňství, zaměstnanost vězňů a kapacity českých věznic. Všechna tato témata zazní i na zdejší konferenci," prozradil ministr.

K letošnímu 31. červenci bylo v českých věznicích 19 128 lidí. Z tohoto počtu bylo 2382 obviněných ve vazbě a 16 746 odsouzených. Doživotní trest si odpykávalo 32 odsouzených, z toho 3 ženy. Konference v Kroměříži potrvá až do čtvrtku 6. září.

 

 

Sdílejte článek

Tisknout článek