Evropský týden mobility a Evropský den bez aut 2006

| 06.09.2006 |

Autor: Ing. Jana Knapková, koordinátorka projektu Zdravé město Kroměříž 

Řada měst našeho kontinentu se potýká s dopravními problémy a s nezdravým způsobem života, ke kterým jsme „odsouzeni" díky všestrannému rozvoji společnosti. Mnoho lidí si ale uvědomuje, že v zájmu dalšího udržitelného rozvoje je třeba se začít  chovat šetrněji k našemu životnímu prostředí. Jednou z těchto iniciativ se stal Evropský den bez aut – poprvé se uskutečnil ve Francii v roce 1998 a od roku 2002 je už pravidelně týden od 16. do 22. září věnován udržitelné dopravě jako Evropský týden mobility. Obyvatelé měst a ostatních sídel jsou vyzýváni k tomu, aby jako přednostní způsob dopravy využívali hromadnou dopravu, kolo, nebo chodili pěšky.
Město Kroměříž začalo organizovat aktivity spojené s Evropským týdnem mobility a Dnem bez aut  v roce 2000. V letošním roce začínáme již v polovině září, kdy bude v Knihovně Kroměřížska tradičně instalována výstavka kreseb žáků kroměřížských mateřských a základních škol – tentokrát na téma „Bezpečnost při sportu". Je pozoruhodné, jak široký byl výběr sportovních disciplín, které autory zaujaly – cyklistika, skateboardy a kolečkové brusle jsou stále pro děti velmi přitažlivé.
Týden začíná v sobotu 16. září cyklojízdou. Před startem na Velkém náměstí v Kroměříži probíhá krátký program – jízda zručnosti, Městská policie provádí registraci kol a odborná firma seřizuje kola, provádí drobné opravy. Trasa vede podél řeky Moravy do Kvasic, odtud přes Tlumačov kolem Kurovického lomu do samotných Kurovic, kde se účastníci setkají s příznivci z nedalekého Holešova a po společné  prohlídce zdejší tvrze se vrátí přes tradiční cíl cyklojízd Záhlinice do Kroměříže (celkem asi 28 km). Následující den, v neděli 17. září je naplánovaná společná pěší vycházka do příměstského lesa Barbořina s povídáním o jeho historii a budoucnosti, spojená s exkurzí do kroměřížské úpravny vody.
V pondělí  18. září bude vyprávět a promítat fotky v Knihovně Kroměřížska Josef Kozák z Hostkovic na Olomoucku. Jeho cesta kolem světa na kole ukončená na podzim loňského roku trvala 494 dny a ujel při ní 44 041 km.
Dnem bez aut je v Kroměříži středa 20. září – v centru města na Velkém náměstí je od 9,00 do 15,00 hod.dopravní uzávěra, dopoledne probíhá program Českého červeného kříže, ve 13,00 hod.se občané  mohou seznámit s novým elektronickým odbavovacím systémem a bude vylosována možnost bezplatného užívání městské hromadné dopravy (MHD). Ve 14,00 hod. tradičně organizuje kroměřížská Sokolská župa hanácká Běh Terryho Foxe. V průběhu dne je zde i program Základní školy a Mateřské školy speciální, při němž si děti i dospělí mohou vyzkoušet, jak se žije dětem se zdravotními handicapy.
Ve čtvrtek 21. září připravuje sociální odbor Městského úřadu v objektu s bezbariérovým přístupem výstavu kompenzačních pomůcek pro handicapované.
V pátek 22. září budou odměňováni disciplinovaní cyklisté Městskou policií (přední  a zadní blikačky, rukavice, žáci prvních tříd dostanou reflexní pásky. Na Týden mobility navazuje i kampaň „Vidět a být viděn" projektu Bezpečná komunita Kroměříž, kdy budou všem žákům zdejších základních škol rozdány balíčky s reflexními materiály.
Mezi trvalá opatření, která město zajišťuje pro zlepšení pohodlí a bezpečnosti obyvatel patří v letošním roce osvětlené přechody pro chodce, další nízkopodlažní autobus MHD, nový informační systém MHD s elektronickým a akustickým signálem na zastávkách (dostupný i nevidomým a slabozrakým, vozíčkářům), rozšíření zastávek MHD a informační měřidla pro měření rychlosti automobilů včetně mobilních radarů pro Městskou polici.

Sdílejte článek

Tisknout článek