Dny evropského dědictví nabízejí v památkách netradiční zážitky

| 03.09.2007 |

Kroměříž – Chcete vidět památky tak, jak je po většinu roku neuvidíte? Příležitost k takovému zážitku přinášejí každoročně Dny evropského dědictví. Jde o významnou kulturně poznávací společenskou akci, při níž mohou návštěvníci zavítat i do těch památkových objektů, které bývají po většinu roku očím veřejnosti skryté. Brány památek se letos v České republice otevřou v týdnu od 8. do 16. září.

Dny evropského dědictví v České republice organizuje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, jehož předsedou je místostarosta Kroměříže Petr Sedláček. Podle něj letos otevře své brány v rámci projektu bezmála tisíc tuzemských památek. „Dny evropského dědictví se pod záštitou Rady Evropy konají od roku 1984 a za tu dobu prodělaly určitý vývoj. Akce začínala jako den otevřených dveří památek a původní snahou bylo přilákat k návštěvě co nejvíce lidí tím, že vstup bude zdarma," uvedl Petr Sedláček. Dnes už jsou podle něj Dny evropského dědictví zaměřeny zejména na to, aby v památkách návštěvníci našli něco mimořádného. „Například aby se dostali do prostor, kam se běžně nedostanou, nebo aby zažili doprovodný program, který jinak není obvyklý," vysvětlil předseda Sdružení historických sídel a dodal: „ Chceme, aby se návštěvníci dostali i do památek, které není možno v průběhu roku ukazovat z důvodu jejich havarijního stavu, ale na ten jeden víkend je reálné objekt zabezpečit tak, aby návštěvníci viděli stav památek a také potřebu financí na jejich záchranu."

Jednotliví vlastníci a provozovatelé objektů se k této akci hlásí už v průběhu roku. „V tomto roce se k projektu připojilo 299 obcí s celkem 980 památkami. Je to o něco méně než v uplynulých letech, ovšem letos jsme intenzivně trvali na tom, aby bylo v památkách skutečně k vidění něco mimořádného a aby šlo o památky, které běžně otevírány nejsou. Jde například otevírání některých budov škol, soudů, radnicí či kostelů," prozradil Petr Sedláček s tím, že slavnostní zahájení Dnů evropského dědictví, které letos zastřešuje téma „Památky, řemesla a lidová kultura," se uskuteční v sobotu 8. září v Uherském Hradišti.

Dny evropského dědictví se letos v České republice konají již po sedmnácté. Po celou dobu je hlavním organizátorem Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, což je v Evropě rarita, neboť většinou tuto akci pořádají přímo ministerstva či jiné státní instituce. Akce je již v České republice velmi dobře zavedená a přestože se koná vždy na začátku školního roku, je hojně navštěvována zejména rodinami s dětmi.

Program Dnů evropského dědictví v Kroměříži

Arcibiskupský zámek

přístupný za běžné vstupné ve Dnech evropského dědictví 8. a 9. září od 9 do 17 hodin

Doprovodné akce: Vystoupení ZUŠ KM před zámkem (8. září, 10.30 – 11.00 h)