Životní mininum
Vítáme všechny, kdo si otevřeli internetové stránky Města Kroměříže a mají zájem se něco dozvědět o životním minimu a jeho zvýšení od 1. 1.2005.
Co je životní minimum
Životní minimum je společensky uznanou minimální hranicí příjmu, pod níž nastává stav hmotné nouze. Stát tak vymezil výši nezbytných finančních prostředků pro domácnost k dočasnému zajištění základních životních potřeb jejich členů na velmi skrovné úrovni. Současně je to i kriterium pro posouzení příjmové nedostatečnosti pro potřeby sociální ochrany občana nebo rodiny.
K čemu slouží životní minimum
U dávek sociální péče se přihlíží k životnímu minimu při posuzování, zda občana nebo rodinu lze považovat za sociálně potřebného /potřebnou/. Podrobnosti viz. zákon o sociální potřebnosti číslo 482/1991 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
V systému dávek státní sociální podpory je životní minimum využíváno při zjišťování nároku na některé dávky a pro výpočet většiny dávek státní sociální podpory. Podrobnosti viz. zákon o státní sociální podpoře číslo 117/1991 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
Dále je životní minimum využíváno v systému podpory v nezaměstnanosti uchazečů o zaměstnání, pro zvýšení důchodu při bezmocnosti, v soudní praxi např. pro stanovení alimentačních povinností, v praxi peněžních institucí jako kriterium pro poskytování hypotečních úvěrů apod.
Z čeho se skládá životní minimum
1. částka na osobní potřeby – výživa, ošacení, obuv, ostatní průmyslové výrobky pro krátkodobé využití, služby a osobní rozvoj (volnočasové aktivity a vzdělání). Výše této částky se různí podle věku nezaopatřených dětí a dále pro ostatní občany.
2. částka na domácnost – finanční zdroje potřebné k úhradě nezbytných společných nákladů na domácnost – především na náklady spojené s bydlením (nájemné, zálohy na energie, poplatky za odvoz pevného domovního odpadu apod.)
Celkové životní minimum je součtem všech částek na osobní potřeby jednotlivých členů domácnosti a jedné částky na společné potřeby domácnosti.
Výše částek životního minima je stejná na celém území našeho státu.
Valorizace – zvyšování – životního minima
Částky životního minima jsou průběžně upravovány nařízením vlády podle vývoje spotřebitelských cen, aby byla zachována jejich reálná hodnota. Podrobnosti viz. zákon o životním minimu číslo 463/1991 Sb., § 7, ve znění pozdějších předpisů.
Částky životního minima platné od 1.1.2005
(nařízení vlády číslo 664/2004 Sb.)
Měsíční částka potřebná k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb občana (osobní potřeby):
Pro dítě do 6 let 1720 Kč
Od 6 do 10 let 1920 Kč
Od 10 do 15 let 2270 Kč
Od 15 do 26 let (pouze nezaopatřené) 2490 Kč
Pro ostatní občany 2360 Kč
Měsíční částka potřebná k zajištění nezbytných společných nákladů na domácnost (na bydlení):
Pro jednotlivce 1940 Kč
Pro dvoučlennou rodinu 2530 Kč
Pro tří nebo čtyřčlennou rodinu 3140 Kč
Pro pěti a vícečlennou rodinu 3520 Kč
Pokud máte zájem o bližší informace nejen k životnímu minimu ale i k dávkám sociální péče obraťte se na pracovnice sociálního odboru Městského úřadu Kroměříž, pracoviště : třída 1 máje 533 v Kroměříži, které Vám je rády poskytnou.
Za oddělení péče o rodinu s dětmi:
Bc. Hana Smítalová
E-mail : Hana.Smitalova@mesto-kromeriz.cz