Výhody související s přiznáním mimořádných výhod II. a III. stupně
Výhody související s přiznáním mimořádných výhod II. a III. stupně (ZTP a ZTP/P), vyplývajících z jiných právních předpisů.
___________________________________________________________________________
V tomto článku bychom chtěli občanům nejen zdravotně postiženým objasnit vydávání speciálních označení pro motorová vozidla a přiblížit postup při vyřizování vyhrazeného parkoviště v místě bydliště.
Speciální označení pro motorová vozidla(čerpáno z metodiky č.6/2000 Ministerstva dopravy a spojů ČR)
Ustanovení § 67 zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů, upravuje vydávání speciálních označení vozidla přepravující osobu těžce postiženou nebo osobu těžce pohybově postiženou s označením č. 01 (vozíček), které má na přední straně uvedenu sérii AA a pětimístné číslo a dále speciální označení vozidel řízených osobou sluhově postiženou s označením č.02 (ucho), které má na přední straně uvedenu sérii BB a pětimístné číslo.
Vydávání speciálního označení č.01 a č.02 se řídí následujícími pravidly:
1. Označení č. 01 a č.02 je oprávněn vydat příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností (§ 67 odst.1 zákona č. 361/2000 Sb.). Kompetentním je k tomuto úkonu ten, kdo je oprávněný ve věci rozhodnout o zdravotním postižení osoby, tj. příslušný odbor městského úřadu.
2. Speciální označení č. 01 se vydává osobám, kterým byly přiznány mimořádné výhody II. nebo III. stupně (ZTP nebo ZTP/P), s výjimkou osob, kterým byly mimořádné výhody II. stupně přiznány z důvodu úplné nebo praktické hluchoty.
3. Speciální označení č. 02 se vydává osobám, kterým byly přiznány mimořádné výhody alespoň II. stupně z důvodu úplné neb praktické hluchoty.
4. Při souběhu obou důvodů se postižené osobě vydá označení č. 01 i označení č. 02.
5. Speciální označení č. 01 nebo č. 02 se vydá spolu s vydáním průkazu ZTP nebo ZTP/P. Do vydaného průkazu ZTP nebo ZTP/P, do rubriky Úřední záznamy, se zapíše série a číslo vydaného speciálního označení č.01 nebo 02.
6. Ten, kdo speciální označení vydává, provede poučení postižené osoby o užívání vydaného speciálního označení, které zároveň předá proti podpisu postižené osoby.
Poučení postižené osoby o užívání vydaného speciálního označení č. 01.
a) Speciální označení č. 01 smí být používáno jen na vozidle, které zajišťuje přepravu postižené osoby, to znamená, že pokud vozidlo nezajišťuje přepravu postižené osoby, nemůže být označeno speciálním označením č. 01.
b) Pokud postižená osoba bývá přepravována několika vozidly, zajistí, aby speciálním označením č. 01 bylo označeno jen vozidlo, kterým je právě přepravována.
c) Umístění vydaného označení na vozidle musí být na z vnějšku dobře viditelném místě, aby bylo zřejmé, že vozidlo přepravuje postiženou osobu a má zvláštní práva.
d) Vozidla označená speciálním označením č. 01 mohou
- v jednotlivých případech, a je-li to naléhavě nutné, po dobu nezbytně potřebnou nedodržovat zákaz stání a zákaz stání vyplývající z dopravního označení „Zákaz stání“, přičemž nesmí být ohrožena bezpečnost a plynulost provozu na pozemních komunikacích.
- vjíždět na vyhrazená parkoviště, na něž je vozidlu bez speciálního označení č. 01 vjezd zakázán.
e) Osoba, které bylo vydáno speciální označení č. 01, může požádat o zřízení vyhrazeného parkoviště v místě bydliště podle zvláštního právního předpisu (§ 25 zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích ve znění zákona č. 102/2000 Sb.)
f) Speciální označení vozidel č. 01 je nepřenosné a jeho zneužití je právně postižitelné. Vydání tohoto označení není vázáno na členství v jakémkoli občanském sdružení zdravotně postižených občanů.
Vozidla označená speciálním označením č. 01 mají pomoci postiženým osobám překonat omezení ve volnosti pohybu plynoucí z jejich zdravotního postižení.
Poučení postižené osoby o užívání vydaného speciálního označení č. 02.
a) Speciální označení č. 02 smí být používáno jen na vozidle , které je řízeno osobou jíž bylo označení vydáno.
b) Držitel speciálního označení č. 02 zajistí, aby vydaným speciálním označením č. 02 bylo označeno jen vozidlo, které právě řídí.
c) Umístění vydaného speciálního označení č. 02 na vozidle musí být umístěno na viditelném místě tak, aby bylo z vnějšku vozidla zřejmé, že vozidlo je řízeno sluchově postiženou osobou (zadní okno vlevo).
d) Speciální označení vozidel č. 02 je nepřenosné a jeho zneužití je právně postižitelné.
e) Vydání tohoto označení není vázáno na členství v jakémkoli občanském sdružení zdravotně postižených občanů.
Zřizování vyhrazeného parkoviště(vypracováno ve spolupráci s odborem dopravy MěÚ Kroměříž)
O zřízení vyhrazeného parkoviště v místě sídla nebo bydliště si může požádat právnická nebo fyzická osoba. Povolení ke zřizování vyhrazeného parkování v souladu ustanovení § 25 zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích ve znění pozdějších předpisů, vydává příslušný silniční správní úřad na základě předchozího souhlasu vlastníka dotčené pozemní komunikace. Povolení je vydáno formou správního rozhodnutí o povolení zvláštního užívání na základě písemné žádosti na dobu určitou. Osoba, které byl vydán průkaz ZTP s výjimkou postižených úplnou nebo praktickou hluchotou nebo průkaz ZTP/P je osvobozena od placení správního a místního poplatku.
Jak postupovat při vyřizování žádosti o zřizování vyhrazeného parkoviště v místě bydliště našeho města:
1. Žadatel podá žádost popř. jí sepíše na odboru služeb MěÚ Kroměříž, Velké náměstí 115. Úřednice, která se tímto vyřizováním zabývá, k žádosti ofotí předložený průkaz ZTP s výjimkou postižených úplnou nebo praktickou hluchotou nebo ZTP/P, z důvodu osvobození placení od správního poplatku žadatele (§ 8 odst. 2 zákona č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů).
2. Odbor služeb, který zastupuje vlastníka dotčené pozemní komunikace, zašle žádost s spolu s vyjádřením tj. souhlasem v souladu ustanovení § 25 odst. 1 zákona č. 13/1997 Sb. na odbor dopravy, MěÚ Kroměříž.
Odbor dopravy následně vydá v souladu ustanovení § 25 odst. 6 písm. c) bodu č. 4 zákona č. 13/1997 Sb. správní rozhodnutí o povolení zvláštního užívání na dobu jednoho roku.
3. Po nabytí právní moci rozhodnutí o povolení zvláštního užívání je žadatel povinen označit vyhrazené parkoviště dle podmínek stanovených v daném rozhodnutí.
4. Označení parkovacího místa dopravní značkou si žadatel hradí sám na své náklady (cca 3.500,- Kč). Výběr dodavatele označení je na žadateli. Označení je nutno osazovat odbornou firmou, dle TP 65 – Zásady pro dopravní značení na pozemních komunikacích.
5. Z důvodu toho, že rozhodnutí o povolení zvláštního užívání je vydáváno na dobu určitou tzn. na dobu 1 roku, musí si žadatel před uplynutím této doby opět požádat o uvedené povolení, tím že si podá znovu žádost.
Zpracovali:
za sociální odbor Bc.Alena Bieneková
za odbor dopravy Libor Hájek